Gdzie zarobisz najwięcej? - ranking lokat jednodniowych

2011-11-28 10:33:23

Na rynek z konkurencyjną ofertą depozytów wkroczył nowy bank oszczędnościowy - BGŻOptima. Inne instytucje także ścigają się, która zaproponuje korzystniejsze oprocentowanie. Sytuacja zmienia się dynamicznie. Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl przedstawiają aktualne zestawienia najlepszych depozytów. Dziś część pierwsza- lokaty jednodniowe. Jutro ranking depozytów dwumiesięcznych, trzymiesięcznych, półrocznych i rocznych.

W ciągu ostatnich kilku tygodni wiele zmieniało się na rynku depozytów bankowych. Zmiany napędza przede wszystkim wizja rychłego wejścia w życie nowelizacji Ordynacji Podatkowej, po którym sens stracą lokaty z dzienną kapitalizacją oraz depozyty jednodniowe. Co prawda dokładnej daty implementacji przepisów nie znamy (22 listopada rząd przyjął dopiero projekt tzw. ustawy okołobudżetowej z rzeczoną propozycją – a proces legislacyjny w Polsce trwa zazwyczaj przynajmniej kilka miesięcy), ale banki już szykują swoje produkty na nastanie nowych warunków.

Przypomnijmy – nowelizacja proponowana przez Ministerstwo Finansów ma polegać na zmianie systemu zaokrągleń przy wyliczaniu podatku od zysków kapitałowych. Aktualne przepisy są tak skonstruowane, że jeśli lokata zarobi w jednym okresie odsetkowym mniej niż 2,50 zł, podatek wynosi 0 zł. Właśnie lokaty z dzienną kapitalizacją działają w ten sposób, że miast wygenerować raz wysokie odsetki, codziennie dają zarobić małe kwoty. W ten sposób omija się obowiązek uiszczenia podatku. Nowelizacja ma znacznie uprościć dotychczasowy wzór - po prostu od każdego zysku pobranych zostanie 19 proc. podatku.

Na rynku dzieje się dużo

Nowe lokaty do oferty wprowadziły m.in. Kredyt Bank, FM Bank, Invest-Bank i Meritum Bank. Oferta tego pierwszego to 6-miesięczna Lokata eConstans na 6 proc. „na rękę”. To druga najlepsza oferta na rynku wśród lokat na pół roku. Depozyt w dodatku objęty jest gwarancją podwyżki oprocentowania w razie zmian podatkowych do poziomu 7,5 proc. (tak, aby, mimo pobierania podatku, deponent wciąż zarabiał tyle samo).

Bardzo podobny półroczny depozyt z gwarancją na zmianę przepisów znalazł się kilka dni wcześniej także w ofercie Meritum Banku. W tym banku oprocentowanie jest jednak minimalnie gorsze niż w Kredyt Banku i wynosi 5,79 proc.

FM Bank z kolei zaproponował półroczną i roczną Lokatę Kapitalnie Zyskowną. To produkt bardzo podobny do Lokaty „Pożegnanie z Belką” w Getin Online i TAX FREE w Idea Banku. Przez pewien okres (dokładnie - do końca lutego 2012) oprocentowanie depozytu półrocznego wynosi 11,17-17,66 proc. (w zależności od dnia otwarcia lokaty), a rocznego – 21,25-33,60 proc., ale od 1 marca spada do 0 proc. Niestety nie można depozytu zerwać na początku marca, bo straci się dotychczasowe odsetki (choć nie więcej niż 200 zł).

Invest-Bank zaoferował ostatnio natomiast miesięczną Lokatę (Nie) Codzienną. Jej oprocentowanie wynosi 5,20 proc. w skali roku (6,42 proc. na standardowych lokatach) i jest aktualnie najwyższe wśród lokat na 1 miesiąc.

Oprocentowanie swoich dotychczasowych depozytów podniosły z kolei w listopadzie m.in. FM Bank, Meritum Bank, Polbank, czy ING Bank Śląski.

Na miano hitu oszczędnościowego listopada najbardziej zasługuje chyba jednak Lokata Dzienna w BGŻ Optima. Ten bank internetowy wystartował w połowie miesiąca i od razu zaczął z „wysokiego C”. Zaproponował Lokatę Dzienną z oprocentowaniem 6,48 proc. w skali roku. Standardowa lokata musiałaby być oprocentowana aż 8 proc., aby generowanymi zyskami dorównać propozycji BGŻ Optima. W dodatku bank daje gwarancję takiego oprocentowania do końca kwietnia przyszłego roku. Depozyt jest oczywiście codziennie automatycznie odnawialny.

Lokaty jednodniowe

Wśród lokat jednodniowych na 5 tys. zł prowadzi oczywiście Lokata Dzienna od BGŻ Optima. Tak naprawdę, to założenie Lokaty Dziennej byłoby bardziej optymalnym rozwiązaniem niż np. założenie nawet najlepszej obecnie lokaty półrocznej czy rocznej.

Na dalszych miejscach podium wśród lokat jednodniowych znajdują się Bank Ochrony Środowiska i Toyota Bank. Aby na tych dwóch depozytach jednak zarabiać, należy wcześniej otworzyć w danym banku rachunek osobisty.

TOP10 lokat jednodniowych na 5 tys. zł
Bank
Nazwa oferty
Odsetki
Oprocentowanie w skali roku
Oprocentowanie porównywalne w skali roku*
BGŻ Optima
Lokata Dzienna
0,90 zł
6,48%
8,00%
BOŚ
Lokata Każdego Dnia Więcej
0,67 zł
4,86%
6,00%
Toyota Bank
Plan Depozytowy +19 (lokata 1-dniowa)
0,59 zł
4,25%
5,25%
MultiBank
Lokata jednodniowa dla rachunku MultiMax Aquarius
0,56 zł
4,00%
4,94%
Bank BPS
Lokata "Podwójna krótka"
0,56 zł
4,00%
4,94%
BOŚ
Lokata "Każdy Dzień Dobry"
0,56 zł
4,00%
4,94%
Bank Zachodni WBK
Lokata Codziennie Zarabiająca
0,52 zł
3,75%
4,63%
Bank BGŻ
Lokata eBGŻ
0,49 zł
3,60%
4,39%
MultiBank
Lokata jednodniowa dla rachunku MultiMax
0,41 zł
3,00%
3,70%
mBank
mLOKATA jednodniowa
0,41 zł
3,00%
3,70%
* od zysków z lokat jednodniowych nie jest pobierany podatek Belki. Oprocentowanie porównywalne pokazuje, ile musiałaby być oprocentowana standardowa lokata, aby wygenerować identyczne zyski.
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl