Gdzie zapłacisz najmniej, czyli najlepsze oferty kredytów hipotecznych w euro

2012-05-11 09:41:23

Planujesz zakup domu i mieszkania i interesuje Cię kredyt walutowy? Na szczęście jest jeszcze kilka banków, które oferują klientom kredyty w euro. W którym z nich można znaleźć najlepszy produkt? Comperia.pl porównuje najtańsze oferty kredytów w euro.

Kredyty w euro jeszcze do wzięcia

W ostatnich czasach coraz trudniej o zaciągnięcie kredytu walutowego. I choć nie można już pożyczyć środków we frankach szwajcarskich, kilka banków ma jeszcze w ofercie kredyty w europejskiej walucie.

Sprawdź, w których bankach możesz dostać kredyt w euro

Niestety w większości banków wymagane jest wniesienie wkładu własnego w wysokości nawet 20 proc. wartości nieruchomości. Dlatego też w rankingu trzech najlepszych ofert uwzględniono oferty kredytów na zakup mieszkania na rynku wtórnym o wartości 300 tys. zł i wskaźniku LtV 80 proc. Wysokość kredytu wyniosła 240 tys. zł. Pod uwagę wzięto oferty z okresem kredytowania 30 lat, równymi ratami.

Najlepsza oferta standardowa

Aktualnie dla podanych wyżej warunków najniższą RRSO  ma kredyt oferowany przez Raiffeisen Bank. Rata takiego kredytu wyniesie blisko 1300 zł, a klient nie będzie musiał zapłacić prowizji.

W przypadku drugiej oferty, Deutsche Banku, klient zapłaci niższą miesięczną ratę (niewiele ponad 1270 zł), ale będzie musiał zapłacić 3 proc. prowizji - w tym przypadku 7200 zł. W ramach obowiązującej promocji bank może zrezygnować z pobrania prowizji, jeśli klient zgodzi się na podwyżkę marży o 0,2 pkt. proc.

Natomiast w przypadku oferty Getin Banku, miesięczna rata kredytu wyniesie około 1330 zł, a klient zapłaci do 4 proc. (9600 zł) prowizji. Można tego uniknąć wykupując ubezpieczenie Title.

Zestawienie najlepszych ofert kredytów w euro

Najlepsza oferta promocyjna/pakietowa

Oferty pakietowe/promocyjne oznaczają, że, oprócz kredytu hipotecznego, klient zakupi dodatkowe produkty, a bank w zamian obniży marżę. I choć z pozoru rata takiego kredytu będzie niższa od oferty standardowej, to warto pamiętać, że dodatkowe produkty również będą generowały koszty.

Najniższe RRSO ma oferta Deutscha Banku, pod warunkiem, że klient, wraz z kredytem, otworzy konto DB Life i weźmie kartę kredytową. W ramach obowiązującej promocji, bank zrezygnuje z pobierania prowizji kosztem zwiększenia marży o 0,2 pkt. proc. Rata takiego kredytu wyniesie blisko 1125 zł miesięcznie. Dodatkowo, za zakup ubezpieczenia DB Inwestuj w Przyszłość bank obniży marżę o dodatkowe 0,6 pkt. proc.

Na drugim miejscu znalazła się oferta Raiffeisen Banku z ratą 1135 zł. Aby uzyskać taką ofertę, klient będzie musiał skorzystać m.in. z konta osobistego z regularnymi wpływami, karty kredytowej z minimalnym miesięcznym obrotem 500 zł oraz wykupić wybrany pakiet ubezpieczeń.

Na podium znalazła się jeszcze oferta Banku Zachodniego WBK z ratą niespełna 1195 zł. Oferta dostępna jest tylko dla gospodarstw domowych z miesięcznym dochodem netto 8 tys. zł, które założą w banku konto i zadeklarują miesięczne wpływy na poziomie co najmniej 2 tys. zł.

Kredyt dla nielicznych w nielicznych bankach

Niestety, pomimo relatywnie atrakcyjnej oferty kredytów hipotecznych w euro w porównaniu do kredytów w złotych, zaciągnięcie tego zobowiązania na tak dobrych warunkach jest dostępne tylko dla ograniczonej ilości gospodarstw domowych.

Banki udzielając kredytów w euro muszą spełnić restrykcyjne warunki regulacji Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące kredytów walutowych, co znacznie obniża ich dostępność dla przeciętnego Polaka. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl