Gdzie zapłacisz najmniej, czyli najlepsze oferty kredytów hipotecznych w euro

2012-05-11 09:41:23

Planujesz zakup domu i mieszkania i interesuje Cię kredyt walutowy? Na szczęście jest jeszcze kilka banków, które oferują klientom kredyty w euro. W którym z nich można znaleźć najlepszy produkt? Comperia.pl porównuje najtańsze oferty kredytów w euro.

Kredyty w euro jeszcze do wzięcia

W ostatnich czasach coraz trudniej o zaciągnięcie kredytu walutowego. I choć nie można już pożyczyć środków we frankach szwajcarskich, kilka banków ma jeszcze w ofercie kredyty w europejskiej walucie.

Sprawdź, w których bankach możesz dostać kredyt w euro

Niestety w większości banków wymagane jest wniesienie wkładu własnego w wysokości nawet 20 proc. wartości nieruchomości. Dlatego też w rankingu trzech najlepszych ofert uwzględniono oferty kredytów na zakup mieszkania na rynku wtórnym o wartości 300 tys. zł i wskaźniku LtV 80 proc. Wysokość kredytu wyniosła 240 tys. zł. Pod uwagę wzięto oferty z okresem kredytowania 30 lat, równymi ratami.

Najlepsza oferta standardowa

Aktualnie dla podanych wyżej warunków najniższą RRSO  ma kredyt oferowany przez Raiffeisen Bank. Rata takiego kredytu wyniesie blisko 1300 zł, a klient nie będzie musiał zapłacić prowizji.

W przypadku drugiej oferty, Deutsche Banku, klient zapłaci niższą miesięczną ratę (niewiele ponad 1270 zł), ale będzie musiał zapłacić 3 proc. prowizji - w tym przypadku 7200 zł. W ramach obowiązującej promocji bank może zrezygnować z pobrania prowizji, jeśli klient zgodzi się na podwyżkę marży o 0,2 pkt. proc.

Natomiast w przypadku oferty Getin Banku, miesięczna rata kredytu wyniesie około 1330 zł, a klient zapłaci do 4 proc. (9600 zł) prowizji. Można tego uniknąć wykupując ubezpieczenie Title.

Zestawienie najlepszych ofert kredytów w euro

Najlepsza oferta promocyjna/pakietowa

Oferty pakietowe/promocyjne oznaczają, że, oprócz kredytu hipotecznego, klient zakupi dodatkowe produkty, a bank w zamian obniży marżę. I choć z pozoru rata takiego kredytu będzie niższa od oferty standardowej, to warto pamiętać, że dodatkowe produkty również będą generowały koszty.

Najniższe RRSO ma oferta Deutscha Banku, pod warunkiem, że klient, wraz z kredytem, otworzy konto DB Life i weźmie kartę kredytową. W ramach obowiązującej promocji, bank zrezygnuje z pobierania prowizji kosztem zwiększenia marży o 0,2 pkt. proc. Rata takiego kredytu wyniesie blisko 1125 zł miesięcznie. Dodatkowo, za zakup ubezpieczenia DB Inwestuj w Przyszłość bank obniży marżę o dodatkowe 0,6 pkt. proc.

Na drugim miejscu znalazła się oferta Raiffeisen Banku z ratą 1135 zł. Aby uzyskać taką ofertę, klient będzie musiał skorzystać m.in. z konta osobistego z regularnymi wpływami, karty kredytowej z minimalnym miesięcznym obrotem 500 zł oraz wykupić wybrany pakiet ubezpieczeń.

Na podium znalazła się jeszcze oferta Banku Zachodniego WBK z ratą niespełna 1195 zł. Oferta dostępna jest tylko dla gospodarstw domowych z miesięcznym dochodem netto 8 tys. zł, które założą w banku konto i zadeklarują miesięczne wpływy na poziomie co najmniej 2 tys. zł.

Kredyt dla nielicznych w nielicznych bankach

Niestety, pomimo relatywnie atrakcyjnej oferty kredytów hipotecznych w euro w porównaniu do kredytów w złotych, zaciągnięcie tego zobowiązania na tak dobrych warunkach jest dostępne tylko dla ograniczonej ilości gospodarstw domowych.

Banki udzielając kredytów w euro muszą spełnić restrykcyjne warunki regulacji Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące kredytów walutowych, co znacznie obniża ich dostępność dla przeciętnego Polaka. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam