Gdzie założyć depozyt na 2 - 3 lata? Ranking lokat długoterminowych

2012-06-26 09:18:14

Czy zakładanie lokat długoterminowych, na przykład na 2 czy 3 lata, ma sens? Jeśli tak - który bank oferuje na nich najatrakcyjniejsze oprocentowanie? Ile można w ten sposób zarobić? Comperia.pl szuka odpowiedzi na te pytania.

Lokaty na 2 lata

Najlepszą lokatę na 2 lata dla posiadaczy konta osobistego przygotować Bank Pocztowy. Z Lokaty Zysk co Miesiąc, jak sama nazwa wskazuje, regularnie co miesiąc do deponenta trafiają odsetki w wysokości 7 proc. w skali roku (7/12 proc. ulokowanej kwoty każdego miesiąca).

Na podium znajdują się aktualnie także 2 lokaty FM Banku - FM Lokata i Lokata WIBOR Plus. O ile pierwsza jest depozytem o oprocentowaniu stałym, to oprocentowanie drugiej oparte jest na rynkowej stopie WIBOR (dokładnie wynosi WIBOR 3M+1,20 p.proc.) i zmienia się co kwartał - może spadać lub rosnąć w ślad za stopą.

Bardzo podobny produkt, także oparty na stopie WIBOR 3M, lecz o nieco niższym oprocentowaniu, posiada w ofercie także Meritum Bank. Jest to Lokata WIBORowa.

Lokaty 24-miesięczne na 6 proc. w skali roku lub więcej mają aktualnie w swojej ofercie także Getin Noble Bank (Lokata na Plus na 6,05 i 6,15 proc.), eurobank (lokata ze zmiennym oprocentowaniem na 6 i 6,10 proc.) oraz BGŻOptima (lokata na 6 proc.).

Zestawienie najlepszych lokat na 2 lata możesz zobaczyć tutaj.

Lokaty na 3 lata

Wśród lokat na 3 lata prym wiodą prawie te same lokaty co w przypadku depozytów 2-letnich. Najlepsza jest obecnie Lokata WIBOR Plus w FM Banku - można na niej zarobić aktualnie 6,36 proc. w skali roku.

Za ofertą FM Banku plasują się lokaty ze zmiennym oprocentowaniem w eurobanku (6,20 i 6,10 proc. w zależności od kanału otwarcia depozytu) i Lokaty WIBORowe w Meritum Banku (6,16 proc. dla posiadaczy rachunku osobistego i 6,06 dla osób bez konta).

Kolejnym depozytom bardzo daleko do tak atrakcyjnego oprocentowania. 5,45-5,55 proc. w skali roku można zarobić tylko w Kredyt Banku, Banku BPH i Toyota Banku. Oprocentowanie pozostałych lokat na rynku nie przekracza 4,5 proc. w skali roku.

Ranking lokat na 3 lata dostępny jest tutaj.

Czy lokaty na długi okres mają sens?

Warto jednak zastanowić się, czy otwieranie lokat na tak długi okres jak 2-3 lata w ogóle ma sens. Są pewne „za”, jest jednak i kilka „przeciw”.

Oprocentowanie najlepszych lokat na 2 czy 3 lata jest porównywalne do depozytów na pół roku czy rok, a w ujęciu całego rynku zdecydowanie łatwiej znaleźć atrakcyjną lokatę np. na rok niż 2 lata. Istne zaprzeczenie rzekomej zasady, że na im dłuższy okres składa się w banku swoje oszczędności w depozycie (czyli niejako pożycza bankowi), tym więcej powinien on za to płacić. Właściwie jedyną ofertą lokat długoterminowych na którą warto zwrócić uwagę jest 2-letnia Lokata Zysk co Miesiąc w Banku Pocztowym (7 proc. w skali roku).

Jeśli ktoś nie ma głowy do aktywnego zajmowania się swoimi oszczędnościami, może, oczywiście, założyć lokatę na 2 czy 3 lata. Niektóre banki oferują tzw. lokaty rentierskie, z których wygenerowane odsetki są miesiąc będą trafiały na rachunek osobisty deponenta. Niemniej równie dobrze, a może i lepiej, jest zakładać lokaty na krótsze okresy. Dlaczego?

Po pierwsze, gdyby nagle potrzebne były zdeponowane środki, należałoby zerwać lokatę. Tymczasem zamykając np. lokatę dwuletnią po półtora roku często traci się wszystkie wypracowane dotychczas odsetki, a to może być ponad 750 zł. Bardzo szkoda. Zakładając lokaty na krótsze okresy ma się częstszy dostęp do oszczędności, a zrywając taki depozyt traci się dużo mniej odsetek.

Po drugie - elastyczność. Środki na lokacie 2- czy 3-letniej są niejako uwięzione (jeśli nie chce się tracić odsetek). W tym czasie może nadarzyć się okazja na atrakcyjniejszą inwestycję.
Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam