Gdzie student ma iść po rachunek osobisty? Ranking kont

2015-05-12 07:41:00

Student, wiadomo, zwykle musi żyć ekonomicznie i każdą złotówkę liczyć. Na szczęście w kwestii kont osobistych wiele się tych złotówek nie naliczy, bo większość banków żakom daje rachunki i karty za darmo. Niektóre wręcz profilują swoją ofertę pod tę klientelę.

Trwają matury. Potem większości abiturientów pozostaje jeszcze tylko złożyć papiery na uczelnię, a następnie już jedynie studiować!

Poza indeksem, zeszytem i długopisem studentowi przyda się także konto osobiste. Gdzieś w końcu musi trafiać stypendium naukowe, co nie? Comperia.pl przyjrzała się ofertom rachunków bankowych pod kątem podstawowych potrzeb studenta.

Które banki dają tanie konta dla studenta?
Porównywarka finansowa Comperia.pl wzięła pod lupę rachunki osobiste dla studentów. Poszukiwania dotyczyły idealnego rachunku dla klientów o wpływach 1 000 zł (od rodziców), dokonujących 10 transakcji bezgotówkowych kartą (łącznie na 250 zł), 5 przelewów internetowych zewnętrznych i jednej wypłaty z obcego bankomatu (150 zł) - wszystko miesięcznie.

Z oferty każdego banku wybrano po jednym rachunku, który przy zadanych parametrach jest najtańszy w skali miesiąca.

Aż 13 z 30 rachunków jest przy przyjętych założeniach całkowicie darmowe. Kolejnych 7 kosztuje mniej niż 5 zł miesięcznie. Tylko za 2 rachunki trzeba miesięcznie zapłacić więcej niż 10 zł.

Konto dla studenta
Wpływy 1 000 zł (przelew od rodziców), wydatki kartą w miesiącu 250 zł (10 transakcji), 5 przelewów internetowych, 1 wypłata gotówki z obcego bankomatu (150 zł)
Bank
Nazwa konta
Łączne koszty miesięczne
Bank BPH
Lubię to! Konto
0,00 zł
Bank Millennium
Konto 360 stopni Student
0,00 zł
Bank SMART
SMART Konto
0,00 zł
BNP Paribas
Konto Dobrze Dobrane
0,00 zł
BOŚ Bank
EKOkonto bez Kosztów
0,00 zł
Deutsche Bank
dbNET
0,00 zł
ING Bank Śląski
Konto z Lwem Direct
0,00 zł
mBank
eKonto dla Młodych
0,00 zł
Meritum Bank
Konto z Gwarancją
0,00 zł
Orange Finanse
Konto Osobiste
0,00 zł
Pekao SA
Eurokonto Mobilne
0,00 zł
PKO Konto dla Młodych
0,00 zł
T-Mobile Usługi Bankowe
T-Mobile Konto
0,00 zł
Volkswagen Bank
Konto e-direct Pakiet Standard
1,50 zł
Toyota Bank
Konto osobiste
2,50 zł
GetinOnline
Konto Swobodne
2,99 zł
Idea Bank
Konto Idealne
2,99 zł
Bank Polskiej Spółdzielczości
iKonto
3,00 zł
Raiffeisen Polbank
Wymarzone Konto
3,00 zł
Inteligo
Konto Prywatne
4,00 zł
Alior Bank
Konto Rozsądne
5,00 zł
Credit Agricole
1 Konto
5,00 zł
Bank Zachodni WBK
Konto Godne Polecenia
7,00 zł
Getin Bank
Getin UP z kartą MasterCard albo Cisa Debit SimplyOne
8,24 zł
Bank BGŻ
Konto nr 1
9,00 zł
Eurobank
Konto Active
9,00 zł
Plus Bank
Konto Plus
9,00 zł
Bank Pocztowy
Pocztowe Konto ZawszeDarmowe
10,00 zł
BIZ Bank
Konto Osobiste
14,50 zł
Citi Handlowy
CitiKonto
21,00 zł
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Prowadzenie aż 26 z 30 przeanalizowanych rachunków przy przyjętych założeniach będzie bezpłatne. Korzystanie z karty jest darmowe w 19 bankach, a choćby jedna wypłata z obcego bankomatu w miesiącu - z 21 kont. Przelewy zewnętrzne w Internecie są darmowe we wszystkich bankach bez wyjątku.

Odsetek rachunków w których DARMOWE będzie:
prowadzenie rachunku
87%
użytkowanie karty
63%
przynajmniej pierwsza w miesiącu wypłata z obcego bankomatu w Polsce
70%
przelew internetowy do obcego banku
100%

Ze szczegółami opłat na każdym badanym koncie można zapoznać się W TYM MIEJSCU.

Podejmując decyzję należy pamiętać, że oprócz kilku kont z gwarancjami przy zdecydowanej większości rachunkach nie ma żadnej pewności co do stałości opłat. Ba, już od czerwca nieco trudniejsze warunki braku opłaty za kartę będą musieli spełnić m.in. klienci Deutsche Banku czy T-Mobile Usług Bankowych.

Więcej, mocniej, lepiej!

Jeśli brak opłat na koncie to wciąż za mało, można rozejrzeć się za rachunkiem z dodatkowymi bonusami. Takich też na rynku nie brakuje. Zasadniczo są dwa główne źródła dodatkowego zarobku na rachunku - niezłe oprocentowanie oraz moneyback (zwrot części wydatków kartą).

Jeśli brak opłat na koncie to wciąż za mało, można rozejrzeć się za rachunkiem z dodatkowymi bonusami. Takich też na rynku nie brakuje. Zasadniczo są dwa główne źródła dodatkowego zarobku na rachunku - niezłe oprocentowanie oraz moneyback (zwrot części wydatków kartą).

Przykładowe możliwości dodatkowych zysków na rachunku
Niezłe oprocentowanie
Moneyback
T-Mobile Usługi Bankowe - T-Mobile Konto - oprocentowanie 3% do 5 tys. zł
BPH - Lubię to! Konto - 3% zwrotu za wszystkie transakcje kartą (do 50 zł miesięcznie przez rok)
Raiffeisen Polbank - Wymarzone Konto Osobiste - oprocentowanie do 1,5% (dla salda ponad 10 tys. zł)
Alior Bank - Konto Rozsądne - 3% zwrotu za transakcje kartą w sklepach spożywczych, supermarketach i hipermarketach (do 50 zł miesięcznie, 400 zł rocznie)
BIZ Bank - Konto Osobiste - oprocentowanie 2% (od 1 tys. zł)
eurobank - konta prestige/active - 5% zwrotu za transakcje kartą związane ze sportem, rekreacją i rozrywką (do 60 zł miesięcznie)
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

A może coś specjalnie dla studenta?
Zaprezentowane powyżej rachunki w większości są stworzone dla każdego klienta, nie wyłącznie żakom.

Tylko nieliczne banki mają w ofercie konta dedykowane jedynie studentom. Ba, właściwie to zazwyczaj kryterium nie jest legitymacja wyższej uczelni, a metryka. Czyli - wiek klienta. Zwykle granicą jest 26-27 lat. Potem bank robi podmiankę i delikwent dostaje konto dla starszaków.

Wspomniane rachunki to:
- PKO Konto dla Młodych w PKO BP (dla studentów albo absolwentów wyższych uczelni w wieku 18-26 lat)
- Eurokonto Intro w Pekao (dla klientów w wieku od 18 do 30 lat)
- mBank eKonto dla Młodych (dla osób w wieku 18 - 26 lat)
- 1 Konto w Credit Agricole (do 27. roku życia)

Sprofilowanie oferty do studentów czy młodych klientów nie oznacza oczywiście, że nie mogą oni wybrać innego, bardziej im pasującego konta w danym banku. Ot, choćby w zestawieniu kont przedstawionym w początkowej części niniejszego tekstu z oferty banku Pekao wzięliśmy nie Eurokonto Intro, ale lepsze przy naszych założeniach Eurokonto Mobilne.

Z drugiej strony, czasem banki nawet w tej standardowej ofercie wcisną jakiś prezencik dla studenta, puszczą doń oko. Gdzie i jaki handicap mają studenci? Ot, choćby w:
- Banku Millennium na Koncie 360 stopni Student - w porównaniu do oferty standardowej brak wymogu wpływów 1 tys. zł miesięcznie, aby konto, karta i wszystkie bankomaty w kraju były darmowe
- Alior Banku na Koncie Osobistym - standardowo jednym z alternatywnych wymogów obniżających opłatę za konto jest wpływ min. 2 tys. zł, dla studenta zaś tylko 1 tys. zł
- Banku BPS na iKoncie - bank nie sprawdza studentowi wpływów na konto (u innych klientów musi być 1 tys. zł wpływów żeby bank nie pobrał opłaty za prowadzenie konta)
- w BNP Paribas na Koncie Dobrze Dobranym - dla osób do 25. roku życia prowadzenie konta jest zawsze darmowe (standardowo wymóg wpływów miesięcznych min. 1 tys. zł)
- ING Banku Śląskim - klienci w wieku 18-26 lat nie płacą za wydanie karty wirtualnej (normalnie 20 zł) oraz wydanie Mojej Karty ING - z własną grafiką (zwyczajowo 15 zł).

Słowem, wydaje się, że studenci nie mają co narzekać na banki. W poszukiwaniu atrakcyjnego konta osobistego absolutnie nie muszą zarywać nocy.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam