Gdzie po waluty?

2013-08-26 09:43:39

Wakacje niejednokrotnie wiążą się z zagranicznymi wyjazdami, co zazwyczaj oznacza konieczność zakupu waluty danego państwa. Podpowiadamy, gdzie kurs wymiany walut będzie najbardziej korzystny.

Wyjeżdżając na wakacje, oprócz niezbędnego bagażu i dokumentów, trzeba pamiętać o zabraniu wystarczającej ilości pieniędzy w odpowiedniej walucie. Skąd je wziąć?

Waluty egzotyczne

Waluty odległych krajów, które nie są popularnym celem podróży, mogą być w Polsce trudno dostępne. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą którejś z najpopularniejszych walut światowych (dolar amerykański lub euro) i wymiana jej na miejscu, w lokalnych kantorach.

Jeśli jednak planowana jest podróż do któregoś z państw Unii Europejskiej lub innego znanego miejsca można jeszcze przed wyjazdem poszukać miejsca, gdzie kurs potrzebnej waluty jest najkorzystniejszy.

Tradycyjnie – kantor

Myśląc o zakupie walut obcych pierwszym skojarzeniem jest tradycyjny kantor. Trzeba jednak pamiętać, że kursy w poszczególnych kantorach mogą mocno się od siebie różnić – dlatego najlepiej unikać miejsc takich jak lotniska, dworce kolejowe itp., gdzie ceny są najwyższe.

Zaletą wymiany pieniędzy w kantorach jest szybkość i prostota transakcji – nie jest wymagane posiadanie konta walutowego, a pieniądze otrzymywane są natychmiast. Do tego dostępność miejsc, w których można dokonać wymiany jest dość duża, szczególnie w większych miastach.

Bezpiecznie – bank

W większości banków prowadzona jest sprzedaż i skup obcych walut. Niestety, oferowane tam ceny nie należą do najniższych, mimo to wiele osób wybiera ten sposób na zdobycie waluty, uważając go za najbezpieczniejszy.

Ceny walut w poszczególnych bankach różnią się od siebie – każdy z nich publikuje własne tabele kursów. Wybór banku jako pośrednika wymiany walut może jednak okazać się korzystny, kiedy przedmiotem wymiany są mniej popularne waluty – euro i dolarów amerykańskich lepiej szukać gdzieś indziej.

Korzystnie – kantor online

Ostatnio w sieci pojawiło się wiele serwisów służących wymianie walut. Ich niewątpliwą zaletą są bardzo atrakcyjne kursy, niekiedy nawet o kilkanaście groszy wyższe niż w banku czy tradycyjnym kantorze. Takie nowe rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, jako szybkie i wygodne, wymaga jednak posiadania konta w każdej z wymienianych walut.

Decydując się na tę formę rozliczeń trzeba też liczyć się z ograniczeniami kwotowymi – niektóre platformy nie wymieniają kwot niższych, niż określony przez nie limit. Wadą kantorów online jest również niewielki wybór dostępnych walut.

Nowocześnie – bankomat

Najnowszą opcją dostępną na rynku jest wymiana złotówek w bankomatach. Na razie tylko przez jedną ich sieć i tylko w jednej walucie – euro. Jeśli jednak pomysł sprawdzi się w praktyce (a dotychczas cieszy się sporym zainteresowaniem klientów), będzie można mieć nadzieję na rozszerzenie dostępności takiej usługi.

Do skorzystania z tej formy wymiany walut wystarczy posiadać rachunek złotówkowy – bankomat sam przeliczy środki po korzystnym, takim samym w całej sieci, kursie. Realizacja takiej wypłaty jest bezpłatna.
Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam