Gdzie po kredyt samochodowy-tradycyjny bank, a może motobank?

2009-10-20 15:09:35

Przy zakupie samochodu stajemy nie tylko przed wyborem marki czy wieku pojazdu, ale także banku, w jakim przyjdzie nam skredytować daną inwestycję. Co lepiej wybrać – tradycyjny bank, w którym dostaniemy kredyt na dowolny samochód, czy może motobank, wspierający sprzedaż jedynie wybranych marek? Comperia.pl podpowiada, jak znaleźć najlepsze wyjście z tej sytuacji!

Obecnie na polskim rynku każdy bank posiada w swojej ofercie kredyty samochodowe. Finansowanie zakupu każdej marki, często bez względu na jej wiek, daje kredytobiorcom wręcz nieograniczony wybór wymarzonego auta.
 
Jak wiadomo, zbyt duży wybór może być jednak kłopotliwy. Samochód nowy czy używany? Raty stałe czy malejące? Jakie zabezpieczenie kredytu? Przed takimi i nie tylko takimi dylematami staje każdy z nas. Dzisiaj Comperia.pl radzi, co wziąć pod uwagę przy odpowiedzi na pytanie – kredyt w tradycyjnym banku, czy może w motobanku?
 
Sprawdź najlepsze obecnie kredyty samochodowe na rynku!
 
Kredyt w tradycyjnym banku
Największym atutem każdego tradycyjnego banku, posiadającego w ofercie kredyty samochodowe jest jednolita polityka dotycząca wszystkich marek. Bez względu na naszą decyzją dotyczącą zakupu Toyoty czy Volkswagena oprocentowanie kredytu pozostawać będzie na tym samym poziomie. Nie spotykamy się zatem z żadnym warunkami ograniczającymi nas tylko do wybranych z nich. Nie mnie jednak, większy wybór przeważnie wiąże się także z wyższymi kosztami.
 
Poniżej zaprezentowano najlepsze 5 ofert banków tradycyjnych dla kredytów samochodowych o wartości 60 tys. zł (wkład własny na poziomie 10 tys. zł, okres kredytowania 84 miesiący):
 
LP.
Nazwa Banku
Nazwa kredytu
Rata
Prowizja
Oprocentowanie rzeczywiste
1
Santander Consumer Bank
Kredyt samochodowy
846,40 zł
2%
11,16%
2
Bank BPH
Kredyt Auto Sezam
860,71 zł
1,50%
11,76%
3
Getin Bank
Bankowy kredyt samochodowy
864,42 zł
1%
11,92%
4
Lucas Bank
Bankowy kredyt samochodowy
873,24 zł
2%
12,29%
5
mBank
Kredyt samochodowy
886,42 zł
3%
12,84%

 

Źródło: Porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Obecnie wśród tradycyjnych banków najlepsza ofertę posiada Santander Consumer Bank  Z oprocentowaniem rzeczywistym na poziomie 11,16 proc. wyprzedza Bank BPH i Getin Bank. RRSO w tych bankach także znajduje się poniżej progu 12 proc. i wynosi odpowiednio 11,76 i 11,92 proc. Poza pierwszą trójką znalazły się natomiast oferty Lucas Banku i mBanku. Różnice pomiędzy wszystkimi pięcioma najlepszymi kredytami nie przekraczają jednak 2 pkt. proc. Świadczy to o dużej konkurencji na rynku, co w praktyce daje nam nawet możliwości negocjacji lepszych warunków kredytu, np. obniżenia prowizji.

Kredyt w motobanku
W przypadku, gdy nie jesteśmy w pełni zdecydowani, jakiej marki auto zamierzamy kupić warto przyjrzeć się także ofertom poszczególnych motobanków. Na polskim rynku w praktyce każda marka posiada instytucję wspierającą finansowanie sprzedaży jej produktów. Najpopularniejsze motobanki to przede wszystkim: Toyota Bank, Volkswagen Bank Direct, GMAC Bank i Fiat Bank Polska. W ich ofertach znajdziemy jednak nie tylko marki koncernów, które firmują w nazwie. Warunkiem uzyskania kredytu na preferencyjnych warunkach jest wyłącznie zakup pojazdu w sieci salonów danego koncernu samochodowego. I tak w Toyota Bank istnieje skredytowania np. takich aut jak: Fiat Bravo, Honda Accord czy Audi A4. Oprocentowanie w przypadku podpisania umowy jeszcze w salonie, bądź u odpowiedniego dilera, może być nawet o 2 -3 pkt. proc. niższe niż w tradycyjnym banku.      

Niestety, podanie konkretnych parametrów kredytów samochodowych w poszczególnych motobankach nie jest możliwe. Wynika to z faktu, iż np. prowizja danego banku zależy nie tylko od ustaleń własnych, ale także od indywidualnych umów zawieranych z konkretnymi salonami samochodowymi. Decydując się np. na Volkswagen Bank Direct warto zatem sprawdzić więcej niż jednego dilera.

 

Chcesz podyskutować o kredytach samochodowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kredytach samochodowych!

 

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl