Gdzie zarobić na koncie osobistym?

2014-05-06 14:38:00

Wiele osób narzeka, że banki podwyższają opłaty za korzystanie z kont osobistych, i rezygnują z bonusów dla ich użytkowników. Z jednej strony to prawda, z drugiej - wcale nie jest tak, że wszystkie instytucje skąpią swoim klientom. U rekordzistów można zgarnąć nawet 1 tys. zł.

Przez ostatnich ok. 2 lata banki bardzo chętnie podwyższają opłaty za konta osobiste, obcinając jednocześnie programy premiowe. Jeszcze nie tak dawno Alior Sync płacił 5 proc. kwoty transakcji internetowych, Bank Millennium 3 proc. płatności w sklepach i supermarketach (a potem 3 zł dopiero za każde pełne wydane 100 zł), Bank BGŻ dokładał od siebie 1 proc. najwyższego wpływu na konto. Niespełna 2 lata temu eurobank płacił na koncie 3,5 proc., a oprocentowanie Ekstrakonta Plus w nieistniejącym już Kredyt Banku sięgało aż 7 proc. Patrząc z tej perspektywy, wiele zmieniło się zatem na gorsze.

Z drugiej jednak strony, nadal moneyback (czyli zwrot pewnej kwoty transakcji bezgotówkowej) jest obecny w kilku kontach osobistych, i sięga aż 10 proc. Co więcej, banki dokładają także inne finansowe bonusy, na których można zarobić nawet niebagatelnie 700-1000 zł.

Jeśli ktoś chce otrzymywać zwrot za każdą dokonaną transakcję kartą, powinien zgłosić się do eurobanku lub Raiffeisen Polbanku. Tylko tam uda się znaleźć rachunki premiujące wszystkie płatności. W innych bankach nagradzane są tylko wybrane. Przykładowo - Bank BPH użytkownikom Lubię to! Konta zwraca 5 proc. kwot płatności w kawiarniach, barach, kinach czy księgarniach, a Getin Noble Bank (osobom, które założą konto do końca maja br.) aż 10 proc. kwoty transakcji w sklepach spożywczych i na stacjach benzynowych. Pewną ciekawostką jest także oferta BNP Paribas - to pierwsza instytucja, która za możliwość zarabiania na moneyback każe sobie płacić. Klient z włączoną usługą obarczany jest bezwarunkowo 6-złotową opłatą za użytkowanie karty, tymczasem pozostali użytkownicy mogą ten koszt ominąć - jeśli wydadzą kartą w danym miesiącu przynajmniej 200 zł.

Zwykle na moneyback można zarobić maksymalnie kilkadziesiąt złotych miesięcznie (od 15 do 60 zł) i kilkaset w ciągu roku (do 750 zł). Otrzymanie tak wysokiej premii wymaga jednak bardzo dużej aktywności klienta.

Należy pamiętać, że poza moneyback można zarabiać na użytkowaniu konta osobistego i karty debetowej także w inny sposób. Getin Online i Bank Ochrony Środowiska płacą za wybrane czynności bankowe, takie jak m.in. transakcja kartą za min. 100 zł, spłatę zadłużenia czy założenie lokaty. Raiffeisen Polbank wynagradza za wpływy na rachunek, a Getin Bank zwraca część kosztów benzyny, a także płaci… za piątki na egzaminach na studiach.

Na pierwszy plan obecnie wybijają się jednak zdecydowanie dwie oferty - promocja Konta Godnego Polecenia w Banku Zachodnim WBK oraz promocja "Jesteśmy Gotowi" w Credit Agricole (dotyczy wszystkich kont). Skorzystają z nich osoby, które podpiszą umowy o prowadzenie rachunku kolejno do 18 i 31 maja br. BZ WBK przez 10 miesięcy będzie nagradzał kwotą po 40 zł tych klientów, którzy w danym miesiącu otrzymają na konto wpływ w kwocie min. 1000 zł, a ponadto dokonają transakcji bezgotówkowych na 300 zł i wykonają min. 3 przelewy w Internecie lub 1 mobilny. Dodatkowo bank może powiększać premię o 30 zł, jeśli posiadacz rachunku będzie aktywnie korzystał z aplikacji mobilnej.

Jeszcze więcej, bo nawet 1000 zł, można „zgarnąć” w Credit Agricole. Warunkiem koniecznym skorzystania z oferty jest zlecenie przekazywanie wynagrodzenia w kwocie min. 1,5 tys. zł na rachunek w Credit Agricole. Za pierwszą taką operację klient otrzyma 100 zł. Kolejne 300 zł może zdobyć płacąc za media (gaz, prąd, wodę, telefon, Internet, telewizję), gdyż bank zwraca 5 proc. kwoty tych płatności przez 18 miesięcy. 600 zł można w półtora roku z kolei zgarnąć na konto oszczędnościowe, gdyż Credit Agricole będzie powiększał o połowę kwotę środków przekazanych nań w ramach usługi „Oszczędzam na okrągło” (max. 33,33 zł miesięcznie). Stanie się tak jednak wyłącznie pod warunkiem dokonywania transakcji bezgotówkowych kartą do rachunku na kwotę min. 300 zł miesięcznie. „Oszczędzam na okrągło” to program automatycznego oszczędzania. Przy każdej transakcji kartą z konta osobistego schodzi kwota zaokrąglona do pełnych 50 gr, 1 zł lub 5 zł (w zależności od wyboru klienta). Różnica między kwotą pobraną z rachunku a wynikającą z dokonanej kartą transakcji trafia na konto oszczędnościowe.

Moneyback i inne finansowe premie
Bank
moneyback
inny bonus finansowy
Alior Bank
Konto rozsądne - zwrot 3 proc. wartości zakupów w sklepach spożywczych, supermarketach i hipermarketach, max. 50 zł miesięcznie (400 zł rocznie). Warunek: comiesięczny wpływ wynagrodzenia na rachunek.
 
Bank BPH
Lubię to! Konto - 5 proc., max. 30 zł miesięcznie, za transakcje w restauracjach, kawiarniach, barach, pubach, kinach, teatrach, księgarniach, sklepach papierniczych.
 
Bank Zachodni WBK
Konto 1|2|3 - 1 proc. zwrotu płatności za gaz, 2 proc. za prąd, 3 proc. za usługi telekomunikacyjne
Konto Godne Polecenia - w ramach promocji 40 zł miesięcznie przez 10 miesięcy za wpływ min. 1000 zł + transakcje gotówkowe na 300 zł + 3 przelewy w Internecie lub 1 mobilny. Możliwe dodatkowe 30 zł miesięcznie dla aktywnych użytkowników aplikacji mobilnej. Promocja dla osób, które założą konto do 18 maja br.
BNP Paribas
Konto Dobrze Dobrane - zwrot 2 proc., max. 60 zł miesięcznie. Wybór jednego z pakietów (Rozrywka, Dom i Ogród, Zdrowie i Uroda). Włączenie moneybacku = 6 zł miesięcznie za kartę.
 
BOŚ
 
Konto bez Kantów - Bank płaci po 1 zł np. za każde 100-200 zł wydane kartą płatniczą (zależnie od pakietu promocyjnego), albo do 10 zł za określone wpływy na rachunek w miesiącu albo 10 zł miesięcznie za spłacanie pożyczki. Opisano przykładowe premiowanie czynności, jest ich więcej.
Credit Agricole
 
Promocja "Jesteśmy Gotowi" (trwająca do końca maja br., do tego czasu należy podpisać umowę z bankiem i spełnić pozostałe warunki). Warunek otrzymywania premii - "Zlecenie przekazywania środków” (wynagrodzenia min. 1,5 tys. zł miesięcznie). Premia 100 zł za pierwszy wpływ 1,5 tys. zł, 5 proc. płatności za media - gaz, prąd, woda, telefon, internet i telewizja (do 300 zł w 18 miesięcy), połowa wartości środków przekazanych na Rachunek Oszczędzam w ramach usługi „Oszczędzam na okrągło” (max. 33,33 zł miesięcznie) pod warunkiem dokonywania transakcji bezgotówkowych na min. 300 zł miesięcznie.
Eurobank
Konto Online i Classic - 0,5 proc. wartości transakcji, Konto Prestige - 1 proc. Maksymalnie 750 zł premii rocznie.
 
Getin Bank
 
Konto Getin UP z Kartą Debetową Dla Kierowców - zwrot różnicy między średnią ceną jednego litra paliwa Pb95 a 4,95 zł, maksymalnie 30 l miesięcznie, maksymalnie 300 zł rocznie

Promocja Aktywna Karta w Koncie Getin UP
- 50 zł przez 6 miesięcy za min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą do konta w miesiącu.

Konto Getin UP dla studentów
- 50 zł za 5 na egzaminie (max. 250 zł rocznie)
GetinOnline
Konto Perfekcyjne z kartą Tanie Zakupy - promocja do 31 maja br. (do tego dnia należy zawrzeć z bankiem umowę o rachunek) - zwrot 10 proc. (max. 40 zł miesięcznie, 300 zł rocznie) kwoty transakcji w sklepach spożywczych i na stacjach benzynowych
Konto Skarbonkowe - po 1 zł za transakcję kartą płatniczą na min. 100 zł, wpływ na konto (min. 1 tys. zł), założenie lokaty albo spłatę karty kredytowej
mBank
 
eKonto z darmowymi bankomatami - promocja "Zarabiaj z eKontem" do 15 maja br. - 3 zł za płatność kartą min. 50 zł (maksymalna premia: 60 zł miesięcznie przez 10 kolejnych miesięcy). Warunek promocji: transakcje kartą na min. 250 zł i wpływy na rachunek min. 1 tys. zł miesięcznie
Raiffeisen Polbank
Konto Wygodne (Promocja "Wygodne zarabianie" trwająca do końca roku) - w II kwartale posiadania konta 1%, w III kwartale 2%, od IV kwartału 3%. Promocja pod warunkiem wpływu min. 1 tys. zł miesięcznie na konto. Maksymalny zwrot 15 zł miesięcznie.
Konto Wygodne (Promocja "Wygodne zarabianie" trwająca do końca roku) - w II kwartale "podwyżka pensji" o 1% (średniomiesięczne wynagrodzenie), w III kwartale 2%, od IV kwartału 3%. Promocja pod warunkiem wpływu min. 1 tys. zł miesięcznie na konto. Maksymalny zwrot 40 zł kwartalnie.
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

 

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam