Gdzie po konto dla młodej firmy?

2014-03-17 10:01:00

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga nie tylko odpowiedniego traktowania klientów, ale także umiejętnego zarządzania finansami firmowymi. Jest to szczególnie istotne w początkowej fazie samozatrudnienia, kiedy małym firmom mocno zależy na maksymalnym ograniczaniu wydatków. Specjalnie dla nich porównywarka finansowa Comperia.pl przygotowała ranking na najtańsze konto firmowe.

Rachunki firmowe służą do kompleksowego zarządzania finansami danego przedsiębiorstwa. To właśnie z nich dokonywane są comiesięczne przelewy do ZUS czy urzędu skarbowego, to na nie wpływają kwoty pochodzące z rozrachunków z kontrahentami, czy wreszcie to z nich wypłacane są pieniądze przy użyciu kart płatniczych.

Metodologia rankingu

Porównywarka finansowa Comperia.pl postanowiła przygotować ranking na najlepsze konto dla mikrofirmy, która prowadzi swoją działalność od 6 miesięcy. Obrót, jaki osiąga, zamyka się kwotą 40 tys. złotych miesięcznie. Ponadto raz w miesiącu podmiot ten wykonuje 5 przelewów internetowych, dokonuje płatności kartą na kwotę 200 złotych, opłaca składki ZUS, pobiera historię wykonanych operacji, a średnie saldo na jej rachunku firmowym nie przekracza kwoty 1 500 złotych.

Przy powyższych założeniach najtańsze konto firmowe proponuje mBank, a oferta o której mowa to rachunek mBiznes Start. Miesięczna opłata jaką musi uiścić mikroprzedsiębiorca za użytkowanie tego konta wynosi co prawda 5 złotych, ale zważywszy że bank zwraca klientowi kwotę 50 złotych (gdy ten dokonuje przelewów do ZUS) – to realnie na tym koncie zarabia się 45 złotych.

Dodatkowym atutem propozycji mBanku jest możliwość zaciągnięcia kredytu na start przez firmy dopiero co rozpoczynające działalność. Niewiele innych banków ma podobny kredyt w swojej ofercie, a wsparcie finansowe jest bardzo istotne zwłaszcza w początkowej fazie prowadzenia działalności.

Drugie miejsce na podium w rankingu na najtańsze konto dla mikroprzedsiębiorcy zajął rachunek dbNET Biznes oferowany przez Deutsche Bank. Po dokonaniu wszystkich przyjętych do tworzenia rankingu operacji - całkowity miesięczny koszt użytkowania tego konta wynosi dokładnie 0 złotych.

Trzecie miejsce w rankingu padło łupem FM Banku PBP i konta firmowego o nazwie Pomocna Dłoń. Miesięczne koszty związane z prowadzeniem tego rachunku zamknęły się kwotą 2,5 zł, która została naliczona tylko za wypłatę pieniędzy z bankomatu obcej sieci.

A oto, jak wygląda pierwsza piątka zestawienia:

TOP5 kont dla mikroprzedsiębiorcy
 
Nazwa banku
Zysk/koszt
1
mBANK
45,00 zł
2
Deutsche Bank
0,00 zł
3
FM Bank PBP
-3,00 zł
4
PKO Bank Polski
-5,00 zł
4
Bank Pocztowy
-5,00 zł
4
Volkswagen Bank direct
-5,00 zł
5
Nordea Bank Polska
-6,00 zł
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Szczegółowe zestawienie banków wraz z rozbiciem na pobierane od klientów opłaty można znaleźć

tutaj

Autor: Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam