Gdzie po dobrą lokatę na 3 lata?

2014-03-14 08:08:00

Lokata to najbezpieczniejszy produkt oszczędnościowy oferowany przez banki. Dlatego jest to sposób na zarabianie bez ryzyka, także z myślą o długoterminowych celach. Gdzie powinna udać się osoba, która chciałaby zdeponować swoje oszczędności na 3 lata? Który bank przygotował najlepszą ofertę?

Aktualnie najatrakcyjniejszą ofertę lokaty na 36 miesięcy ma Santander Consumer Bank. Oprocentowanie Lokaty Direct + Internet wynosi 4,20 proc. w skali roku, deponując na niej 5 tys. zł zarobi się netto aż ponad 500 zł odsetek. Jak założyć tę lokatę? Należy złożyć stosowny wniosek internetowy, a następnie poczekać na telefon od pracownika banku i dopełnienie krótkich formalności związanych z otwarciem depozytu.

Depozyty Santander Consumer Banku zajmują całe podium rankingu. Tylko o 0,1 p. proc. mniej niż na Lokacie Direct+ Internet, czyli 4,10 proc. w skali roku, można zarobić na lokatach Direct+ i Zysk+. Dadzą one niemal 500 zł odsetek. Tyle samo zyska się także na lokacie w Credit Agricole.

Kolejne miejsce zajmuje Bank Pocztowy ze swoją Lokatą Coraz Więcej. To depozyt o oprocentowaniu progresywnym - z kwartału na kwartał jego oprocentowanie wzrasta (od 2 proc. na początku do nawet 7 proc. w ostatnim 3 miesiącach trwania lokaty), zaś średnio wynosi 4 proc. w skali roku. Deponent zarobi netto 486 zł.

W pierwszej dziesiątce lokat 36-miesięcznych znalazły się także oferty Eurobanku oraz Meritum Banku. Poza jedną lokatą Eurobanku, pozostałe bazują na oprocentowaniu zmiennym. To oznacza, iż zysk z nich będzie się zmieniał wraz ze zmianami stóp procentowych w kraju.

Najlepsze lokaty na 3 lata na 5 tys. zł
Bank
Lokata 
Oprocen-
towanie
Odsetki netto
Dodatkowe informacje
Santander Consumer Bank
Lokata Direct + Internet
4,20%
510,30 zł
Bez konta osobistego
Santander Consumer Bank
Lokata Direct +
4,10%
498,15 zł
Bez konta osobistego
Santander Consumer Bank
Lokata Zysk +
4,10%
498,15 zł
Bez konta osobistego. Lokata dostępna w oddziałach.
Credit Agricole
Lokata standardowa (stałe oprocentowanie)
4,10%
498,15 zł
Dla posiadaczy konta osobistego.
Bank Pocztowy
Lokata Coraz Więcej 36 - miesięczna
4,00%
486,00 zł
Dla posiadaczy konta osobistego. Lokata z oprocentowaniem progresywnym (4 proc. to oprocentowanie średnie), odsetki po każdym miesiącu trafiają na konto osobiste.
Eurobank
Lokata standardowa (stałe oprocentowanie)
3,90%
473,85 zł
Dla posiadaczy konta osobistego. Podano oprocentowanie dla lokaty założonej przez telefon lub Internet (w placówce niższe o 0,15 p .proc.). .
Eurobank
Lokata standardowa (stałe oprocentowanie)
3,85%
367,78 zł
Dla posiadaczy konta osobistego. Podano oprocentowanie dla lokaty założonej przez telefon lub Internet (w placówce niższe o 0,1 p .proc.). Oprocentowanie zmienne, zależne od stóp NBP.
Meritum Bank
Lokata WIBORowa
3,82%
464,13 zł
Dla posiadaczy konta osobistego. Oprocentowanie zmienne: WIBOR 6M+1,1 p. proc., stawka WIBOR 6M zmieniana co kwartał. 
Meritum Bank
Lokata Meritum Zysku
3,82%
464,13 zł
Lokata dostępna tylko w oddziałachbanku. Oprocentowanie zmienne: WIBOR 6M+1,1 p. proc., stawka WIBOR 6M zmieniana co kwartał. 
Meritum Bank
Lokata Meritum Zysku w Internecie
3,82%
464,13 zł
Bez konieczności posiadania konta osobistego. Oprocentowanie zmienne: WIBOR 6M+1,1 p. proc., stawka WIBOR 6M zmieniana co kwartał. 
źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

36 miesięcy to długi okres trwania lokaty - rzadko banki oferują dłuższy. Niemniej jeśli ktoś szuka naprawdę bezpiecznego formy oszczędzania, nie może trafić lepiej - depozyty do równowartości 100 tys. euro są chronione w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Lokata na 3 lata to też dobry sposób na oszczędzanie długoterminowe - niewielka jest pokusa sięgnięcia po te środki wcześniej, gdyż wiązałoby się to z koniecznością zerwania depozytu i z utratą wszystkich lub niemałej części naliczonych już odsetek.

Zakładając lokatę długoterminową warto brać pod uwagę również aktualną koniunkturę. Stałe i atrakcyjne oprocentowanie depozytów o długich terminach zapewnia wysoki zysk, niezależnie od poziomu stóp procentowych w kraju.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl