Gdzie oszczędzisz najwięcej, czyli najnowszy ranking lokat bankowych

2012-04-06 09:41:07

Wraz z początkiem kwietnia zaczęły obowiązywać przepisy uniemożliwiające ominięcie podatku Belki. Od teraz każda zdeponowana na lokacie bankowej kwota będzie podlegała opodatkowaniu. Jak taka sytuacja wpłynęła na depozyty bankowe? Czy są one teraz wyżej oprocentowane? Porównywarka finansowa Comperia.pl przedstawia najnowszy ranking lokat bankowych.

Podatek Belki zaczął obowiązywać w 2002 roku. Początkowo jego stawka wynosiła 20 proc. i obejmowała tylko zyski z oszczędności, czyli depozytów i lokat bankowych. Od 2004 roku została ona co prawda obniżona do poziomu 19 proc., ale swoim zasięgiem objęła dodatkowo zyski pochodzące z rynku kapitałowego (kupno i sprzedaż papierów wartościowych, instrumentów pochodnych czy też jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych).

Wbrew oczekiwaniom, obowiązujące od początku kwietnia b.r. nowe przepisy o podatku dochodowym nie spowodowały nagłego wysypu produktów, dzięki którym klienci mogliby uniknąć płacenia podatku od oszczędności.

Banki nie podniosły także oprocentowania oferowanych przez siebie produktów depozytowych. Obydwa te czynniki spowodowały, że aktualnie osoby oczekujące ponadprzeciętnych zysków nie bardzo mają na co liczyć.

Średnie oprocentowanie lokaty bankowej dla kwoty 5 tys. zł ulokowanej na 12 miesięcy wynosi obecnie 4,51 proc. Na szczęście są produkty, które oferują wyższe zyski. Najlepsze oferty depozytów na 3,6 i 12 miesięcy proponują swoim klientom oprocentowanie przekraczające poziom 6 procent. Nie jest to mało, zważywszy na fakt, że średnia rynkowa przyjmuje wartości dużo niższe.

Zobaczmy, w której instytucji finansowej klient dysponujący kwotą 5 tys. złotych może najefektywniej pomnożyć swoje oszczędności.

Lokaty na 3 miesiące

Na szczególną uwagę zasługuje 3 miesięczna propozycja Meritum Banku, która z oprocentowaniem na poziomie 8,5 proc. zdecydowanie wyróżnia się na tle konkurencji. Jednak aby otrzymać takie warunki osoba zainteresowana jest zmuszona do otworzenia konta w tej instytucji, a dodatkowo tak wysokie oprocentowanie obowiązuje tylko dla kwot z przedziału od 500 do 5000 tys. zł. Bank pozwala na założenie tylko jednego takiego depozytu.

Na drugim miejscu znajduje się FM Lokata w PLN FM Banku z oprocentowaniem 6,05 proc., a na trzecim ex equo neoBank i Get Bank z depozytami dającymi 6 proc. w skali roku.

TOP5 lokat bankowych kwota 5 tys. złotych, okres 3 m-cy
Nazwa banku
Nazwa oferty
Oprocentowanie
1
Meritum Bank
Pierwsza Lokata
8,50%
2
FM Bank
FM Lokata w PLN
6,10%
3
neoBank
Lokata onLINE 3M
6,00%
4
Get Bank
Lokata terminowa
6,00%
5
Open Finance
Lokata Tip Top
5,95%
.

Lokaty na 6 miesięcy

Najlepszą propozycją na 6 miesięcy jest Lokata z premią w Kredyt Banku. Oprocentowanie depozytu wynosi 6,5 proc. w skali roku. Dodatkowo dla klientów, którzy postanowią założyć konto osobiste z regularnymi wpływami, Kredyt Bank podwyższa oprocentowanie do 6,7 proc.

TOP5 lokat bankowych kwota 5 tys. złotych, okres 6 m-cy
Nazwa banku
Nazwa oferty
Oprocentowanie
1
Kredyt Bank
Lokata z premią
6,50%
2
FM Bank
FM Lokata w PLN
6,30%
3
Alior Bank
Lokata 6- miesięczna
6,20%
4
Meritum Bank
Lokata Standardowa Internetowa dla posiadaczy konta
6,10%
5
Toyota Bank
Depozyt Plus
6,09%

Lokaty na 12 miesięcy

Na 12 miesięcy najlepiej ulokować pieniądze na FM Lokacie w PLN w FM Banku. Oprocentowanie depozytu wynosi 6,3 proc. w skali roku, co pozwili nam uzyskać odsetki w wysokości 255,15 zł netto.

TOP5 lokat bankowych kwota 5 tys. złotych, okres 12 m-cy
Nazwa banku
Nazwa oferty
Oprocentowanie
1
FM Bank
FM Lokata w PLN
6,40%
2
Santander Consumer Bank
Lokata Direct + Internet
6,20%
3
Meritum Bank
Lokata Standardowa Internetowa dla posiadaczy konta
6,20%
4
Get Bank
Lokata terminowa
6,15%
5
Meritum Bank
Lokata standardowa dla klientów indywidualnych
6,10%
5
Meritum Bank
Lokata "Meritum Zysku w Internecie"
6,10%
5
Getin Noble Bank
Lokata na Plus
6,10%
5
Santander Consumer Bank
Lokata Zysk +
6,10%
5
Santander Consumer Bank
Lokata Direct + (lokata terminowa)
6,10%
5
Open Finance
Lokata Tip Top
6,10%

Podsumowując, aktualna sytuacja na rynku lokat bankowych nie jest tak atrakcyjna, jak jeszcze kilka miesięcy temu, ale i tak osoba dysponująca nadwyżkami pieniężnymi powinna znaleźć dla siebie satysfakcjonującą ofertę. Wystarczy tylko, że dobrze porówna propozycje kilku instytucji i wybierze tą najlepszą. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl