Fuzja Fortis i Dominet Banku - co oznacza dla klientów?

2009-07-13 00:00:00

Kilka dni temu Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na fuzję Fortis i Dominet Banku. Do formalnego połączenia dojdzie 31 lipca 2009 roku. Przed bankami najtrudniejsze zadanie - połączenie operacyjne, a więc integracja systemów informatycznych, która odbędzie się w dniach od 31 lipca - 3 sierpnia. Co fuzja oznacza dla klientów tych instytucji?

Od 1 sierpnia formalnie zniknie marka Dominet Banku, choć nie oznacza to automatycznej zmiany wizerunku oddziałów. Nadal klienci oglądać będą logo Dominet Banku. Nową nazwą połączonych banków będzie Fortis Bank Polska. Połączenie operacyjne, a więc przeniesienie danych między systemami banków, nastąpi między 31 lipca a 3 sierpnia.    

W wyniku fuzji klienci Dominet Banku otrzymają nowe numery rachunków bankowych, ale dotychczasowe będą aktywne jeszcze do końca stycznia 2010 roku. Drugą zmianą jest przejście na nowy system bankowości elektronicznej. Klienci indywidualni, korzystający z systemu e-Dominet, od sierpnia będą użytkownikami systemu Planet. Klienci biznesowi Dominet Banku zostaną przekserowani z systemu SelBank do Biznes Planet.


Utrudnienia
Operacja połączenia banków spowoduje utrudnienia w dostępie do niektórych usług, zwłaszcza do systemów bankowości internetowej. Oddziały banków będą nieczynne od 1 do 3 sierpnia. Z kart płatniczych będzie można korzystać bez przeszkód. 24 godziny na dobę działać też będzie infolinia w zakresie zastrzegania kart płatniczych i informowania o pracy banku.


Funkcjonowanie banków 31 lipca – 3 sierpnia

Rodzaj usługi

31 lipca  piątek

1 sierpnia sobota

2 sierpnia niedziela

3 sierpnia poniedziałek

Karty płatnicze

Funkcjonują bez ograniczeń

Infolinie banków

Dostępne przez 24 godz. W zakresie zastrzegania kart płatniczych i informowania o pracy banku

Transakcyjne centrum telefoniczne

dostępne

Dostępne w zakresie informacji o saldzie i historii rachunków

Telesaldo

Niedostępne od godz. 14

niedostępne

Oddziały banków

czynne

nieczynne

Pl@net i Biznes Pl@net

dostępne

Możliwe czasowe ograniczenia dostępu

e-Dominet

Niedostępny od godz. 14

Niedostępny

Bankomaty Dominet Banku

Funkcjonują bez ograniczeń

 

Druga fuzja i nowa strategia
Połączony bank koncentrować się będzie na obsłudze klientów detalicznych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Uzupełnieniem oferty będą produkty i usługi dla klientów z segmentu personal banking i mikroprzedsiębiorstw. Po fuzji bank będzie obsługiwał 373 tys. klientów indywidualnych i 27,8 tys. firm. Pod względem aktywów (23 mld zł, dane za pierwszy kwartał 2009 roku) bank znajdzie się na 14 pozycji. Pod względem liczby placówek (270 oddziałów) zajmie 11 miejsce na bankowej mapie Polski.

Zarząd banku niechętnie zdradza szczegóły dotyczące przyszłości połączonego banku. Wynika to z nałożenia się w czasie drugiej fuzji. Belgijski Fortis Bank, większościowy akcjonariusz Fortis Bank Polska, został niedawno przejęty przez francuski BNP Paribas. Strategiczne decyzje dotyczące losów połączonych Fortis i Dominet Banku zależą już więc od pośrednio ich nowego właściciela.

Szczegółowe informacje na temat fuzji na stronach internetowych Fortis Banku i Dominet Banku

Comperia.pl
 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam