Finansowe postanowienie noworoczne - sprawdź czy Twoje konto Cię satysfakcjonuje

2012-12-27 10:16:19

Nowy Rok wiele osób zaczyna z silnym zamiarem wprowadzenia w swoim życiu jakichś zmian. Comperia.pl zaczyna cykl bardzo prostych „bankowych” postanowień noworocznych, które pozwolą lepiej zarządzać swoimi finansami. Na początek - konta osobiste.

Zrób rekonesans kont osobistych…

Lepsze jest wrogiem dobrego? Nie w przypadku rachunków osobistych. Banki kuszą coraz to ciekawszymi zaletami i funkcjonalnościami kont. Nawet jeśli jesteś zadowolony ze swojego obecnego rachunku (a jeśli nie, to już absolutnie koniecznie!), sprawdź, co oferuje konkurencja. Może się wydawać, że masz w swoim koncie wszystko, co Ci jest potrzebne, a kilka złotych miesięcznych opłat da się jakoś przełknąć.

Oferta rachunków osobistych zmienia się jednak szybko. Sporo instytucji nie pobiera opłat za prowadzenie konta bądź obsługę karty debetowej (bezwarunkowo, bądź po spełnienia niewygórowanych zazwyczaj warunków dotyczących wysokości comiesięcznych wpływów na rachunek albo ilości lub kwoty transakcji dokonanych kartą).

Ba, na rachunku można wręcz zarabiać, m.in. dzięki dobremu oprocentowaniu lub zwrotom np. kilku procent kwoty wydanej kartą. Dodając do tego np. pakiety assistance, bankowość mobilną aplikacje pomocne przy planowaniu budżetu domowego czy nagrody na otwarcie rachunku, otrzymujemy wystarczający powód, aby przynajmniej dla spokoju własnego sumienia w 2013 roku sprawdzić oferty kont osobistych nie innych banków, ale także swojego. Od czasu, kiedy otworzyliśmy tam konto, wiele mogło się pozmieniać.

Osobom, które boją się, że przeniesienie konta do innego banku to wielki problem i spory wydatek, wytrącamy ten argument. Po pierwsze, banki (jeśli w ogóle) pobierają opłaty za zamknięcie rachunku tylko w okresie np. pół roku czy roku po jego otworzeniu. Po wtóre, jeśli złożysz w Twoim „nowym” banku stosowne pełnomocnictwo, przeniesie on za Ciebie wszelkie zlecenia stałe, polecenia zapłaty itp.

…lub lepiej poznaj swoje

Nie zawsze przeniesienie konta do innego banku (lub po prostu otwarcie kolejnego rachunku) jest konieczne. Sprawdź, jakie możliwości daje Twoje konto. Wiele osób nie użytkuje ze swoich rachunków w takim stopniu, jak mogliby, np. nie wiedząc, że mogą korzystać z usług assistance.

Ponadto, może wystarczy tylko nieco zmienić swoje przyzwyczajenia finansowe, aby uniknąć opłaty za kartę czy konto. Choćby częściej płacić w sklepach kartą - jeśli z opłaty zwalnia fakt dokonania transakcji kartą na daną kwotę w poprzednim miesiącu. Na marginesie - szczególnie transakcja kartą zbliżeniową jest dużo szybsza niż szukanie w portfelu gotówki i czekanie na resztę, czasem bez grosika czy dwóch. Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam