Elastyczność w standardzie, czyli zalety konta oszczędnościowego

2013-01-30 12:38:02

Problem gromadzenia oszczędności dotyka coraz większą grupę osób. I nie chodzi tutaj tylko o trudności z wygospodarowaniem jakiejkolwiek nadwyżki finansowej, ale także o odpowiedni dobór instrumentów służących do pomnażania pieniędzy. Ciekawym produktem, który doskonale nadaje się do tego celu są konta oszczędnościowe dostępne praktycznie w każdym banku. Jak działają takie rachunki i jakie są ich największe zalety? Sprawdźmy.

Konta oszczędnościowe należą do grupy produktów służących do gromadzenia i pomnażania nadwyżek finansowych. Swoją konstrukcją nieco przypominają zwykłe rachunki osobiste, tyle że są od nich wyżej oprocentowane i nie powinno się z nich wykonywać przelewów zewnętrznych (z reguły jest to mało opłacalne). Ponadto stanowią one niejako uzupełnienie tradycyjnych ROR’ów, a co za tym idzie zazwyczaj obydwa te rachunki są oferowane w pakietach.

Z punktu widzenia klienta połączenie tradycyjnego ROR’u z kontem oszczędnościowym jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Pozwala ono bowiem na dużo efektywniejsze zarządzanie swoimi pieniędzmi. Ze „zwykłego” rachunku klient dokonuje codziennych operacji finansowych, a na koncie oszczędnościowym lokuje swoje nadwyżki finansowe. Taka synergia powoduje, że korzystanie z konta oszczędnościowego jest po prostu bardzo wygodne.

Kolejną ważną cechą konta oszczędnościowego jest to, że pieniądze na nim ulokowane są zawsze dostępne. Nie występuje tutaj, tak jak jest w przypadku lokat bankowych, konieczność tymczasowego „zamrożenia” środków. Dzięki takiemu udogodnieniu klient ma stały dostęp do swoich pieniędzy. Ale uwaga! Banki zazwyczaj stosują zasadę, że tylko raz w miesiącu można dokonać darmowej wypłaty z konta oszczędnościowego. Od każdej następnej takiej operacji jest pobierana stosowna opłata.

Następną zaletą kont oszczędnościowych jest to, że odkładanie na nich pieniędzy może okazać się dla klienta bardzo opłacalne. Oprocentowanie najlepszych rachunków niejednokrotnie przekracza oprocentowanie większości lokat bankowych występujących na rynku. Dzięki temu konta oszczędnościowe doskonale łączą możliwość wysokiego zarobku z zachowaniem odpowiedniej płynności.

Obecnie osoba zainteresowana pomnażaniem swoich pieniędzy na koncie oszczędnościowym najlepsze warunki prowadzenia takiego rachunku znajdzie w banku BGŻOptima, Deutsche Banku oraz Banku DnB Nord. Z wymienionych instytucji na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza pierwsze dwie, w przypadku których oprocentowanie takich rachunków jest równe bądź przekracza poziom 6 proc. w skali roku.

Gromadzenie nadwyżek finansowych na kontach oszczędnościowych jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Pozwala ono wielu osobom w elastyczny sposób zarządzać swoimi finansami domowymi. Rachunki tego typu łączą w sobie wysokie oprocentowanie ze stałym dostępem do ulokowanych pieniędzy.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam