EFL-leasing na miarę?

2011-08-25 12:11:37

Europejski Fundusz Leasingowy to największa firma leasingowa w Polsce. Realizowany przez EFL leasing pokrywa kilkanaście procent całego rynku. Komu pomaga w szczególności Europejski Fundusz Leasingowy? Czy warto mu zaufać?

Według danych zgromadzonych i udostępnionych przez Związek Polskiego Leasingu, w I połowie 2011 roku Europejski Fundusz Leasingowy udostępnił ogółem ponad 18 tys. przedmiotów. Stanowiło to nieco powyżej 17,5 proc. całej liczby przedmiotów wziętych w leasing w tym okresie (102,5 tys.).

Najważniejszymi, właściwie niemal jedynymi środkami, na które jest proponowany przez EFL leasing, są ruchomości. W I połowie bieżącego roku EFL finansował tylko jedną nieruchomość. Większość, bo niemal 11,5 tys. z tych 18 tysięcy przedmiotów, na które został uruchomiony przez EFL leasing, stanowiły pojazdy, w szczególności samochody osobowe. EFL leasing daje także na maszyny i urządzenia, inne środki transportu (m.in. 13 środków wodnych w I połowie 2011 roku) czy sprzęt i oprogramowanie dla IT.

Warto przypomnieć ważną rzecz - pod nazwą maszyn i urządzeń kryją się nie tylko np. sprzęt budowlany czy produkcyjny, ale także np. sprzęt medyczny - wyposażenie gabinetu lekarskiego. Specjalną ofertę dla lekarzy EFL wspiera także propozycją pożyczki. Podobną opcję mają m.in. także rolnicy.

Obok leasingu, Europejski Fundusz Leasingowy ma także w ofercie pokrewne produkty i usługi. Jest ich naprawdę sporo, ale warto wspomnieć choćby o programie START Leasing. Jest on dedykowany małym i średnim firmom działającym krócej niż 6 miesięcy. Europejski Fundusz Inwestycyjny udziela EFL gwarancji na pokrycie części straty w razie problemów ze spłacalnością umowy leasingowej.

Inne „dodatki” od Europejskiego Funduszu Leasingowego to choćby ubezpieczenia (komunikacyjne, assistance, ochrona prawna czy gwarantujące spłatę rat leasingowych za leasingobiorcę w potrzebie), zarządzanie flotą i karta paliwowa (karta kredytowa na transakcje na stacjach Orlen).  

Ofertę oraz działalność Europejskiego Funduszu Leasingowego należy uznać za dobrą, solidną. Wielu przedsiębiorców nie ma wątpliwości, czy w EFL leasing to oferta godna polecenia. Świadczą o tym nie tylko liczby, ale i nagrody – m.in. tytuł Najlepszej Firmy Leasingowej 15-lecia (Nagroda Gospodarcza Gazety Prawnej) w 2004 roku.

Europejski Fundusz Leasingowy swoją działalność rozpoczął w połowie 1991 roku, będąc jedną z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku należy do grupy kapitałowej francuskiego banku Credit Agricole.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl