Dziecko na feriach z kartą pre-paid

2013-01-25 14:20:17

Karta pre-paid może być dobrym rozwiązaniem przy wyjeździe dziecka na ferie zimowe. Z jednej strony zapewnia bezpieczeństwo i kontrolę, a z drugiej swobodę płacenia w wielu miejscach w Polsce. Comperia.pl tłumaczy czym jest, ile kosztuje i jakie są wady i zalety kart pre-paid.

Karta pre-paid – co to jest?

Karta pre-paid, inaczej karta przedpłacona, to połączenie karty debetowej z pomysłem telefonów na kartę. Mając kartę pre-paid można z niej korzystać tak jak z karty debetowej, ale nie trzeba mieć rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego (popularnie zwanego kontem osobistym). Ponadto kartę przedpłąconą doładowuje się tak, jak telefony na kartę. Wystarczy zasilić kartę pre-paid odpowiednią kwotą pieniędzy (przelewem lub w oddziale banku), a następnie można nią płacić do wysokości doładowanej kwoty.

Karta pre-paid zamiast pieniędzy na ferie

Takie rozwiązanie może być dużo korzystniejsze od wręczenia dziecku gotówki podczas zimowego wyjazdu. Gotówkę ktoś może ukraść lub dziecko może wydać większość pieniędzy już pierwszego dnia wyjazdu.

Natomiast karta przedpłacona ma zabezpieczenie w postaci kodu PIN. W przypadku kradzieży, można zastrzec kartę i odzyskać pieniądze doładowane na tej karcie. Ponadto, w przypadku zimowego wyjazdu, można ustawić dzienne limity transakcji i dzięki temu wspomóc dziecko w dysponowaniu pieniędzmi.

Zaletą kart pre-paid jest też to, że w razie konieczności rodzic może z dowolnego miejsca może ją doładować wykonując przelew ze swojego konta w banku. A po powrocie z wyjazdu można prześledzić wraz z dzieckiem historię operacji dokonanych kartą i porozmawiać, czy wszystkie wydatki były uzasadnione.

Gdzie dostać i ile kosztuje karta prepaid?

Aktualnie po karty pre-paid można się udać do ING Banku Śląskiego, BNP Paribas, Pekao SA, Banku Zachodniego WBK czy Millennium Banku. Opłata za wydanie karty będzie wynosiła 15-25 zł. Następnie należy doładować kartę odpowiednią kwotą i można dokonywać płatności bezgotówkowych w punktach handlowo – usługowych, które akceptują płatności kartami. Można także wypłacać pieniądze z bankomatu, ale jest to drogie rozwiązanie – najczęściej prowizja wyniesie 5 zł, a bezprowizyjna może być sieć bankomatów banku wydającego kartę przedpłaconą.

Podsumowując, karta pre-paid może być ciekawą alternatywą dla gotówki. Jeśli w miejscu docelowym zimowego wyjazdu, dziecko będzie miało swobodny dostęp do sklepów akceptujących płatności kartami, to zalety tego rozwiązania przewyższają wady. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Marcin Zienkiewicz

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam