Dowód i paszport, czyli dwie przepustki do Twoich pieniędzy

2012-06-27 15:29:05

Procedury, zarządzenia i regulaminy bankowe nieraz już zamknęły klientowi dostęp do pieniędzy zdeponowanych w danej instytucji. Wszystko za sprawą błędów zawartych w danych osobowych lub też problemów dotyczących dokumentu tożsamości. Porównywarka finansowa Comperia.pl przedstawia kilka porad odnoszących się do bezpośredniej obsługi bankowej.

Każdy bank ma swoje wewnętrzne przepisy regulujące listę dokumentów tożsamości, którymi może posługiwać się klient podczas dokonywania podstawowych operacji bankowych. Pomimo pewnych różnic pomiędzy instytucjami, najważniejszymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość danej osoby są dowód osobisty oraz paszport.

Dowód osobisty

Dowód osobisty jest podstawowym i jednocześnie najważniejszym dokumentem służącym do potwierdzania naszych danych osobowych. Ważne jest aby dokładnie znać datę ważności dowodu osobistego, ponieważ jest on wydawany na z góry określony czas (10 lat dla osób, które ukończyły 18 lat, 5 lat dla osób poniżej tego wieku).

Zdarzają się sytuacje, w których jest on ważny bezterminowo (dla osób które ukończyły 65 lat i wyraziły chęć posiadania dokumentu na czas nieoznaczony). Często spotykanym błędem popełnianym przez klientów jest chęć posługiwania się dowodem, którego termin ważności już upłynął.

Kolejne uchybienie związane z dowodem osobistym to posługiwanie się dokumentem, który został uszkodzony. Niekiedy klienci uważają, że małe pęknięcie dokumentu nic nie znaczy. Nic bardziej mylnego. Każde fizyczne uszkodzenie dokumentu powoduje, że dla banku dokument staje się po prostu nieważny.

Paszport

Często jest wykorzystywany jako „rezerwowy” dokument tożsamości w przypadku gdy dowód osobisty stracił ważność lub też został uszkodzony. Na szczęście dla klientów, w bankach jest on traktowany na równi z dowodem.

Oczywiście, w przypadku paszportu również należy pamiętać, że jest on wydawany na określony czas oraz o tym, aby sam dokument był wolny od wszelkich uszkodzeń (czytelność, kompletność stron itp.). Pozwoli to na bezproblemowe załatwienie wszelkich formalności.

Aktualizuj zawczasu

Bardzo ważną sprawą jest, aby w banku w którym posiadamy konto osobiste, lokatę czy też jednostki funduszy inwestycyjnych widniały aktualne dane osobowe. Gdy tylko którykolwiek z naszych dokumentów tożsamości wymienimy na nowy, powinniśmy o tym fakcie poinformować instytucję finansową. Nasza dbałość o to, aby w banku zarejestrowane były aktualne dane pozwoli nie tylko zaoszczędzić czas podczas dokonywania operacji, ale często także uniknąć stresujących sytuacji.

Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do systemu bankowego informacji o dowodzie osobistym oraz paszporcie (jeśli posiadamy obydwa te dokumenty) podczas pierwszego zakładania konta czy lokaty. Dzięki temu, gdy jeden z nich straci ważność, i tak będziemy mogli załatwić wszystkie sprawy przy wykorzystaniu tego drugiego.

Dowód osobisty i paszport są podstawowymi dokumentami potwierdzającymi naszą tożsamość. Warto dbać o to, aby w instytucjach finansowych numery tych dokumentów były zawsze aktualne. Pomimo, że obecnie dużo operacji wykonuje się online, to w przypadku samodzielnej wizyty w oddziale może nas spotkać przykra niespodzianka, gdy przez jakiś czas nie będziemy mieli dostępu do własnych oszczędności. A tego chyba nikt by nie chciał.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam