Dominet: kredyt gotówkowy z loterią

2008-03-11 00:00:00

W ramach promocji bank spłaci kredyt za 34 osoby, które zaciągną go do 31 maja. Wcześniej warto jednak sprawdzić koszt kredytu.

Dominet Bank znalazł ciekawy sposób na przyciągnięcie klientów. Zorganizował loterię gwarantującą spłatę zobowiązań za 34 kredytobiorców. Mogą wziąć w niej udział osoby, które podpiszą umowy kredytowe do 31 maja 2008 roku (promocja trwa od 3 marca). Ponadto nie można zrezygnować z kredytu w okresie 30 dni od daty podpisania umowy.

Co w zamian
Wszystkie kredyty, które spełniają powyższe wymogi, zostaną przypisane według wartości do odpowiedniej puli. Na wartość zobowiązania składają się wyłącznie kapitał kredytu, prowizja oraz obowiązkowe ubezpieczenie na życie, co oznacza, że nie zostanie uwzględniony koszt odsetkowy. Następnie zostaną rozlosowane nagrody w ilości i wysokości przypadającej na daną pulę.
Bank przeznaczył nagrodę o łącznej wartości 500 tys. zł dla 10 pul kredytowych. W pierwszej puli przewidziano 12 nagród dla osób, które wzięły kredyt wysokości od 500 zł do 5 tys. zł. W drugiej jest 8 nagród dla kredytów od 5 do 10 tys. zł, w trzeciej 5 wygranych (kredyty od 10 do 15 tys. zł) oraz trzy nagrody przy pożyczce od 15 do 20 tys. zł. Ponadto po jednej nagrodzie znajdzie się przy kredytach w przedziałach: 20 - 25 tys. zł, 25 - 30 tys. zł, 30 - 35 tys. zł, 35 - 40 tys. zł, 40 - 45 tys. zł i 45 - 50 tys. zł.

Kredyt, ale niecały
W sumie bank spłaci 34 kredyty. Nie informuje jednak wyraźnie, że szczęśliwy kredytobiorca będzie musiał spłacać odsetki od kredytu i koszty dodatkowych ubezpieczeń (szczegółowe informacje można znaleźć w regulaminie loterii). Przewidziana pula na nagrody - 500 tys. zł - też nie musi być w całości wykorzystana. Zakładając, że spośród kredytów z pierwszej puli nagrody wylosują osoby, które zaciągnęły po 500 zł kredytu, wówczas bank wyda 6 tys. zł, a nie maksymalnie 60 tys. zł, jakie przewidział na ten cel.
Losowanie nagród odbędzie się 7 lipca 2008 roku. Warunkiem odebrania nagrody jest terminowe spłacanie kredytu do dnia losowania. Wygrana zostanie następnie przelana na rachunek kredytu do wysokości zobowiązania, a pozostała kwota (teoretycznie do dnia losowania mogliśmy spłacić kilka rat i nadpłacić kredyt) trafi na rachunek wskazany przez laureata (wskazanie rachunku to kolejny warunek wypłaty nagrody).

Uwaga na koszty
Potencjalni kredytobiorcy nie powinni jednak kierować się tylko pomysłową i atrakcyjną promocją, bowiem tylko 34 osoby wylosują nagrody. Pozostali, którzy zdecydują się na kredyt gotówkowy w Dominet Banku, będą musieli kompleksowo go spłacać. Nie należy więc liczyć na łut szczęścia w losowaniu, ale przyjrzeć się standardowym warunkom finansowania, a te raczej nie wyróżniają się na tle rynku.
Bank zachęca bardzo niskim oprocentowaniem - już od 6,9 proc. Na stronie internetowej banku podane jest atrakcyjne oprocentowanie rzeczywiste kredytu wynoszące 14,79 proc. To niewiele, tylko że prezentowana stawka skalkulowana została dla kredytu wysokości 6 tys. zł, przy oprocentowaniu nominalnym 6,9 proc. i przy założeniu, że kredyt spłacać będziemy przez 5 lat.
Problem w tym, że eksponowane oprocentowanie nie zostanie zaoferowane statystycznemu Polakowi. Maksymalne odsetki od kredytu z loterią mogą wynieść nawet 21,9 proc. w skali roku.

Ile zapłacimy w rzeczywistości
Takiej informacji nie uzyskamy na bankowej infolinii. Trzeba skontaktować się z doradcą bankowym telefonicznie lub udać się do oddziału.
Zapytaliśmy o szczegóły oferty dla osoby, która zarabia średnią krajową, czyli około 2 tys. zł netto. Nie ma innych zobowiązań (kredyty, karty kredytowe, limity w koncie), prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe, ma wyższe wykształcenie i mieszka w dużym mieście. W przeszłości nie opóźniała się też ze spłatą kredytów. Chce pożyczyć w banku 5 tys. zł.
Takiej osobie bank zaproponował kredyt, którego oprocentowanie wynosi 15 proc., a więc o 8,1 pkt proc. więcej niż stawka minimalna. Do tego trzeba zapłacić 5 proc. prowizji (stawka maksymalna) i wykupić obowiązkowe ubezpieczenie na życie (o czym klient też nie jest wprost informowany), za które trzeba zapłacić 3,99 proc. kwoty kredytu oraz polisę od utraty pracy i następstw nieszczęśliwych wypadków (7,3 proc. od wysokości raty). Rozkładając kredyt na 12 miesięcy rata wyniosłaby niecałe 528 zł, a całkowity koszt kredytu 1333 zł (odsetki, prowizje, ubezpieczenia, inne opłaty). Spłacając kredyt przez 24 miesiące rata spadnie do 283,5 zł, ale całkowity koszt kredytu wzrośnie do 1803 zł.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam