Dobry kredyt? Nic trudnego, jeśli porównasz dokładnie oferty!

2009-09-30 10:49:56

Dobry kredyt to nietypowe pojęcie. Z jednej strony najlepiej unikać kredytów, kiedy nie są niezbędne. Z drugiej strony, lepiej wybrać atrakcyjną ofertę i zapłacić mniej niż niepotrzebnie uwikłać się w finansową stratę. Comperia podpowiada jak znaleźć dobry kredyt gotówkowy. Przemyślany, korzystny, tani!

Zakładając, ze każdy bank ma w swojej ofercie jeden standardowy kredyt. To już daje nam kilkadziesiąt możliwości. Ponadto możemy skorzystać z instytucji pozabankowych oraz innych źródeł. Wybór powinien być przemyślany, bo naprawdę jest w czym wybierać. Różnice w oprocentowaniu lub prowizjach mogą nie wydawać się olbrzymie, jednak podliczenie realnego kosztu ofert może zmienić obraz sytuacji. Między najtańszymi a najdroższymi kredytami gotówkowymi jest nawet kilkanaście procent różnicy w realnym oprocentowaniu!

RRSO prawdę Ci powie
Wskaźnik rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania jest obliczany na podstawie całkowitego kosztu kredytu, tzn. z uwzględnieniem prowizji, ewentualnych ubezpieczeń lub innych opłat okołokredytowych. Dzięki temu możemy zobaczyć ile naprawdę kosztuje nas kredyt, nawet jeśli nazywany jest on promocyjnym itp. Podejmowanie decyzji bez sprawdzenia i podliczenia realnego kosztu całego kredytu może nas kosztować duże pieniądze. Kilka lub nawet kilkanaście proc. w zależności od kwoty kredytu i okresu spłaty może przyprawić o ból głowy. Dokładnie tyle możemy stracić wybierając niewłaściwie ofertę.

Kredyty gotówkowe - porównaj RRSO!

Nie takie tanie promocje
Napis informujący o promocji nie musi od razu oznaczać, że oferta należy do najtańszych. Obniżona prowizja może wiązać się z wymogiem skorzystania z innego produktu, np. ubezpieczenia od utraty pracy. Banki wprowadzają do ofert promocyjne kredyty na określone okazje (święta, wakacje, wyprawka szkolna) bądź w dowolnym momencie, jeśli wynika to z polityki nasilonej na akcję kredytową. Promocja nie oznacza jednak, że bank zrezygnuje z zysku an kliencie. Do konsumenta należy jednak odkrycie, czy kredyt będzie faktycznie opłacalny, czy też niejedna standardowa oferta ma lepsze parametry niż promocyjny hit.

Drożej poza bankiem
Kredyt gotówkowy możemy zaciągnąć również w instytucji niebankowej. Często procedura jest jeszcze bardziej uproszczona, a pieniądze przyniesie nam d domu jeden z pracowników. Kryją się za tym jednak dodatkowe koszty. Oprócz wysokiego oprocentowania, instytucje tego typu mogą wprowadzać dodatkowe koszty, aby uniknąć ograniczeń wynikających z polskiego prawa. W ten sposób zapłacimy kolejne pieniądze za ubezpieczenie, kilka procent za poręczyciela w postaci odrębnej instytucji, standardową prowizję. Suma tych opłat może być bardzo niekorzystna dla klienta w porównaniu nawet ze standardową ofertą banku. Za niebankowymi pożyczkami może przemawiać głównie łatwość przyznania kredytu, dlatego wielu już zadłużonych bądź niestabilnych finansowo konsumentów kieruje tam swoje pierwsze kroki.
 
Kredyt w zależności od potrzeb

Jeśli już decydujemy się na pożyczkę to powinniśmy obrać ją do swoich potrzeb oraz możliwości spłaty. Dobieranie pieniędzy na zapas to zły pomysł. Jeśli potrzebujemy 5 tys. zł, ale bierzemy o 2 tys. zł więcej na bieżące potrzeby, to musimy zdawać sobie sprawę, ze zapłacimy odsetki od kwoty, która w sumie nie jest nam potrzebna. Spłata również powinna być dobrana do naszych możliwości. Każdy kredytobiorca myśli o szybkiej spłacie zadłużenia, jednak wysoka miesięczna rata może obciążyć budżet do tego stopnia, że i tak musimy rozkładać spłatę na dłuższy okres. Jeśli mamy czas na wybranie oferty, wartą dobrze porównać dostępne na rynku kredyty i iść do najkorzystniejszego w danym momencie banku. Jeśli czas jest naszym towarem deficytowym, to warto rozejrzeć się najpierw w bankowych, ekspresowych ofertach, zanim przejdziemy do droższych – niebankowych pożyczek.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl