Dobry doradca? Trzy sposoby Comperii, by to sprawdzić.

2009-11-13 08:52:59

Chcesz sprawdzić czy Twój doradca wykonuje profesjonalnie swój zawód? Masz wątpliwości, czy doradza Ci obiektywnie? Nie jesteś pewien czy możesz mu zaufać? Poznaj trzy sposoby na doradcę, czyli kompetencyjny test Comperii.

Rynek doradztwa finansowego w Polsce rozwija się wciąż dynamicznie. Wprawdzie światowy kryzys gospodarczy podciął skrzydła niektórym firmom, jednak dzisiaj coraz więcej pośredników optymistycznie mówi o przyszłości. Czy ten optymizm przekłada się na jakość ich pracy? Być może, warto jednak zyskać pewność, kiedy chodzi o Twoje pieniądze.

Obiektywny, czy subiektywny?

Najczęstsza wątpliwość towarzysząca klientom zwracającym się o pomoc do pośredników finansowych dotyczy kompleksowości wydawanych przez nich rekomendacji. Czy doradca faktycznie porównał oferty z całego rynku? Może raczej sugerował najbliższe mu rozwiązania, w szczególności najbardziej dla niego dochodowe? Jak uzyskać pewność, że porada ma obiektywny charakter?

Do przeprowadzenia testów wykorzystaj porównywarkę finansową. Wpisz kryteria poszukiwanej hipoteki. Otrzymasz listę wyników. Poproś doradcę o przygotowanie najlepszych według niego ofert. Porównaj ją z zestawieniem Comperii. Zapytaj o przyczyny istnienia różnic. Przekonujące? Jeżeli nie, to pierwszy sygnał, aby pomyśleć o zmianie doradcy.

Kompetentny, czy laik?

Wybór kredytu hipotecznego to nie tylko porównanie bankowych ofert. Nie mniej ważna jest waluta finansowania, okres spłaty, plan oszczędzania. Podjęcie złych decyzji w tym zakresie może sprawić, że nawet dobra oferta ostatecznie przyniesie Ci straty. Jak sprawdzić, czy doradca wie, co mówi?

Radzimy przygotować kilka pytań z zakresu ekonomii. Jeżeli masz kłopot ze znalezieniem właściwych, możesz posłużyć się tymi, na które odpowiadamy na Comperii. Związek inflacji i stóp procentowych? Kurs walutowy a wzrost gospodarczy? Giełda a obligacje? Poproś doradcę o wyjaśnienie. Nie rzuca odpowiedziami jak z rękawa? To poważny sygnał ostrzegawczy.
 
Słowny, czy zapominalski?

Oprócz obiektywizmu i kompetencji, nie mniej ważna jest skrupulatność i dobra organizacja pracy Twojego konsultanta. Nie chcesz przecież, żeby zapomniał poprosić Cię o dostarczenie niezbędnego do udzielenia hipoteki dokumentu. Wolałbyś, żeby zadzwonił natychmiast, kiedy bank poprosi o dodatkowe wyjaśnienia. Niech proces toczy się możliwie efektywnie. Jak sprawić, by tak właśnie się działo?

Ten element jest niestety najtrudniejszy do sprawdzenia. Niestety najczęściej prawdziwe oblicze doradcy wychodzi dopiero „w praniu”. Możesz jednak spróbować przeprowadzić test słowności konsultanta. Umów się na telefon konkretnego dnia o konkretnej porze. Powtórz ćwiczenie ponownie. Pomyślne przejście obu testów wskazuje na to, że doradcy zależy. Jest więc szansa, że profesjonalnie podejdzie do sprawy. Odwrotny wynik testu to czerwona karta dla doradcy.

Masz swoje przemyślenia na temat doradców finansowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam