Dlaczego warto używać konta?

2013-10-30 10:06:19

Produkty finansowe stały się nieoderwalną częścią codziennego życia. Najlepszym przykładem jest tradycyjne konto bankowe, bez którego trudno teraz wyobrazić sobie zarządzanie domowym budżetem. Dla wszystkich, którzy zastanawiają się, czy warto taki rachunek założyć, Comperia.pl przygotowała mini poradnik – dlaczego warto używać konta.

Konto osobiste należy do podstawowych produktów bankowych. Wykorzystuje się je do wykonywania codziennych operacji finansowych, np. opłat za rachunki, otrzymywania wynagrodzenia oraz całościowego zarządzania budżetem domowym. Jednak istnieją jeszcze inne powody, dla których warto posiadać ROR.

Wygoda

Zarządzanie domowymi finansami z pozycji konta bankowego jest dużo wygodniejsze, aniżeli obracanie zwykłą gotówką. Zapłata za prąd, czynsz, czy rachunek telefoniczny przestały być problemem, ponieważ niemal wszystkie rachunki osobiste umożliwiają zlecanie takich operacji przy użyciu kanałów zdalnych (internet, bankowość mobilna). Klient nie musi już osobiście udawać się do placówki i tracić czasu w kolejce do kasy. Wystarczy, że zaloguje się na swoje konto i wszystko załatwi on-line.

Bezpieczeństwo

Bardzo istotnym argumentem przemawiającym za posiadaniem konta osobistego są względy bezpieczeństwa. Tradycyjny obrót gotówkowy jest mniej bezpieczny niż transakcje wykonywane zdalnie – trzeba zanieść gotówkę do placówki banku, co niesie za sobą ryzyko kradzieży. Przy operacjach internetowych logujemy się za pomocą sobie tylko znanego numeru na konto i sami wykonujemy przelew.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku płacenia kartą debetową za zakupy w sklepie. Transakcje tego typu są chronione numerem PIN, który zna tylko użytkownik danego plastiku. Takie zabezpieczenie nie występuje, gdy mamy do czynienia ze zwykłą gotówką.

Prestiż

Banki posiadają w swoich ofertach konta adresowane do osób zamożnych, czyli takich które albo posiadają znaczące aktywa, albo osiągają wysokie dochody. Do rachunków tego typu bardzo często są dołączane różne usługi dodatkowe, między innymi opieka dedykowanego doradcy, atrakcyjne pakiety ubezpieczeniowe, opieka concierge, produkty „szyte” na miarę, a nawet pomoc w efektywnym zarządzaniu majątkiem. Wszystko to powoduje, że posiadacze takich rachunków bankowych mogą się poczuć naprawdę wyjątkowo.

Oszczędność

Aktywne użytkowanie konta osobistego daje nam możliwość wypracowania oszczędności. Jest to do osiągnięcia dzięki specjalnym programom rabatowym dołączanym do kart debetowych lub też dedykowanym rachunkom oszczędnościowym. Choć skala oszczędności nie jest może zbyt duża, to jednak w stosunku rocznym może wynieść nawet kilkaset złotych. Biorąc pod uwagę, że kwotę tą można uzyskać podczas wydawania pieniędzy (robienie zakupów), to cała operacja wydaje się bardzo kusząca.

W obecnych czasach korzystanie z konta osobistego pozwala nie tylko zarządzać domowymi finansami, ale także gwarantuje wygodę i bezpieczeństwo przeprowadzanych operacji. Rachunki bankowe stały się niejako częścią życia większości z nas. Ważne jest jednak, aby produkt ten dobrać do swoich potrzeb.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam