Dlaczego warto używać karty płatniczej?

2013-09-05 12:38:06

Są niemal nieodłącznym elementem każdego rachunku bankowego. Służą do dokonywania płatności za codzienne zakupy oraz do wypłat z bankomatów. Mowa oczywiście o kartach płatniczych, które większość z nas posiada w swoich portfelach. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak naprawdę warto używać karty?

Na rynku można spotkać trzy podstawowe rodzaje kart płatniczych - debetową (wydawana do kont bankowych), kredytową (umożliwiająca zaciągnięcie kredytu) oraz przedpłaconą (konto przypisane do karty zasilane jest w razie potrzeby). Różnią się one między sobą nie tylko sposobem działania, ale także też funkcjonalnością. Niezależnie jednak od rodzaju karty, warto jej używać z kilku powodów.

Podstawowym jest wygoda!

Dzięki karcie klient nie musi mozolnie odliczać konkretnej kwoty pieniędzy i czekać na wydanie reszty stojąc przy kasie sklepowej, a tylko włożyć (lub nawet zbliżyć) swój plastik do terminala i zatwierdzić transakcję. Cała operacja zostanie przeprowadzona automatycznie, a kwota widniejąca na rachunku zostanie rozliczona przez bank, który kartę wydał.

Nie mniej ważne - bezpieczeństwo

Kolejnym argumentem przemawiającym za korzystaniem z kart płatniczych jest bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Nie chodzi tu tylko oto, że większość operacji jest chroniona numerem PIN, który zna tylko i wyłącznie posiadacz karty, ale także o wyeliminowanie z obiegu pieniądza papierowego. Gotówka nie należy do najtrwalszych środków płatniczych (łatwo ulega zniszczeniu) i istnieje dużo większe prawdopodobieństwo jej zgubienia lub kradzieży.

Oszczędności

Użytkowanie karty pozwala na wypracowanie przez klienta większych lub mniejszych oszczędności. Większość kart „uczestniczy” w różnego typu programach rabatowych. Klient korzystający z swojego plastiku otrzymuje zwrot części wydanej kwoty, albo otrzymuje zniżkę w wybranej sieci sklepów, albo po prostu zbiera punkty, które potem może wymienić na atrakcyjne nagrody.

Usługi dodatkowe

Na aktywnych użytkowników kart płatniczych czekają tzw. usługi dodatkowe dołączane do kart. Te najczęściej spotykane to rozbudowane pakiety ubezpieczeniowe chroniące posiadacza karty od różnych zdarzeń losowych tj. nieszczęśliwy wypadek, zwrot kosztów leczenia, zgubienie lub utrata bagażu itd.

Niektóre rodzaje kart oferują klientom tzw. usługi concierge. Są to specjalne działy w instytucjach finansowych zajmujące się wyręczaniem klienta w załatwianiu codziennych spraw, takich jak rezerwacja stolika w restauracji, kupno biletów do teatru, czy też załatwienie opiekunki do dziecka.

Nie sposób wymienić wszystkich argumentów przemawiających za korzystaniem z kart płatniczych, gdyż dla każdego użytkownika istotne są inne parametry. Niemniej te wymienione powyżej wydają się być tymi najbardziej uniwersalnymi. Najważniejsze jest jednak to, aby korzystając z jakiegokolwiek produktu finansowego dokładnie poznać zasady jego działania.
Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam