Dlaczego warto porównywać oferty banków?

2015-08-06 08:15:00

Ludzie od zawsze mieli skłonność do porównywania się do innych. Doskonale jest to widoczne zwłaszcza w sporcie, gdzie zawodnicy różnych dyscyplin stają naprzeciw siebie i sprawdzają, który z nich jest lepszy. Dlaczego podobne zachowania warto stosować również na rynku produktów bankowych? Porównywarka finansowa Comperia.pl sprawdziła tę kwestię.

W ostatnich latach rynek produktów bankowych rozwinął się na tyle, że samodzielne śledzenie wszystkich instrumentów stało się niemal niewykonalne. Mnogość rozwiązań i ciągłe zmiany w ich funkcjonowaniu sprawiły, że potencjalny klient banku czy innej instytucji finansowej może czuć się mocno zagubiony. Rozwiązaniem tego problemu jest pojawienie się na rynku różnego typu serwisów zbierających informacje na temat wszystkich produktów i przedstawianie ich w jednym miejscu w czytelnej formie.

Z punktu widzenia klienta skorzystanie z tego typu rozwiązania jest niezwykle korzystne z trzech powodów.

Po pierwsze - bo pozwoli mu więcej zarobić

Załóżmy, że klient posiada nadwyżki finansowe w kwocie 10 tys. złotych i chce je ulokować na rocznej lokacie. Oprocentowanie najlepszego takiego depozytu to 2,90 proc. , podczas gdy średnia rynkowa wynosi 1,56 proc. Lokując powyższą kwotę na pierwszym z nich zarobi on prawie 235 złotych. Z kolei trzymając wspomnianą sumę na typowym „średniaku” zwiększy swój majątek o nieco ponad 126 złotych. Różnica w zarobku, która wyniosła aż 109 zł sprawia, że klient drugiej instytucji nie zje obiadu w restauracji, nie pójdzie do teatru czy w końcu nie wypije 18 porannych kaw kupionych w popularnej sieciówce.

Średnie oprocentowanie lokat

Przygotowane przez Comperia Analytics

Po drugie - przyniesie mu oszczędności

Przyjmijmy, że inny klient jest zainteresowany zaciągnięciem kredytu gotówkowego na kwotę 5 tys. złotych z 36-miesięcznym okresem spłaty. Wybierając najlepszą ofertę dostępną obecnie na rynku (Tani kredyt z kontem w eurobanku) całkowity koszt obsługi takiego zobowiązania wyniesie 5751 zł. Gdyby jednak skorzystał z oferty banku znajdującego się na piątej pozycji oddałby do banku o 252 złote więcej, czyli 6003 zł. Po co więc przepłacać, skoro w szybki i łatwy sposób można zaoszczędzić kilka stówek?

Pełne zestawienie wszystkich ofert kredytów gotówkowych znajduje się TUTAJ

I wreszcie po trzecie - zwiększy jego siłę w negocjacjach

Dobra znajomość rynku produktów bankowych jest niezwykle przydatna podczas prowadzenia rozmów o zakup konta, lokaty czy kredytu hipotecznego. Wiedza na temat opłat, oprocentowania czy marży obowiązującej w zobowiązaniu mieszkaniowym sprawia, że nagle stajemy się na tyle świadomym klientem, że bankom trudno jest nam sprzedać coś „słabego”.

Powyższy argument jest szczególnie ważny w przypadku poszukiwania przez klienta kredytu hipotecznego. Produkty tego typu nie dość, że opiewają na duże kwoty, to jeszcze są zawierane na kilkadziesiąt lat. Dlatego znalezienie najlepszego (najtańszego) zobowiązania jest w tym przypadku kwestią priorytetową.

W chwili obecnej najlepsze kredyty mieszkaniowe na 300 tys. zł i z 20 proc. wkładem własny3m oferują:

Najlepsze kredyty hipoteczne

Przygotowane przez Comperia Analytics

Podsumowanie

Porównywanie ofert bankowych to jedna z najskuteczniejszych metod znalezienia dla siebie najlepszego rozwiązania finansowego. Nie ma przy tym znaczenia czy jesteśmy posiadaczami nadwyżek pieniężnych czy może właśnie szukamy dodatkowego źródła finansowania (kredytu). W każdym z tych przypadków można albo zarobić więcej (założenie wyżej oprocentowanej lokaty to większe odsetki) albo po prostu zmniejszyć koszty zaciąganego zadłużenia (znaleźć rozwiązanie z niższą ratą).

Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam