Dlaczego warto konsolidować kredyty

2009-02-02 00:00:00

Kredyt na samochód, karta kredytowa, pożyczka, raty za mieszkanie i jeszcze telewizor wzięty na kredyt ratalny. A może by tak połączyć wszystkie zobowiązania w jeden kredyt? To możliwe. W ten sposób można uporządkować domowe finanse, a przede wszystkim sporo na tym zaoszczędzić.

Łączeniu kilku kredytów i pożyczek służą kredyty konsolidacyjne. Banki oferują je w dwóch wariantach. Pierwszy pozwala połączyć kilka zobowiązań, ale jednym z nich musi być kredyt hipoteczny. Taki kredyt konsolidacyjny zabezpieczony będzie hipoteką na nieruchomości. Druga odmiana konsolidacji służy łączeniu tylko zobowiązań o charakterze konsumpcyjnym, a więc pożyczek gotówkowych, kredytów samochodowych, zadłużenia na kartach kredytowych czy kredytów ratalnych.

Konsolidacja kredytów pozwala uporządkować domowe finanse. Spłacanie rat kilku kredytów może być bowiem uciążliwe – inne terminy płatności, inna wysokość rat, kilka rachunków kredytowych, na jakie trzeba dokonać spłaty. Zamieniając kilka kredytów w jeden, wystarczy pamiętać tylko o jednej dacie płatności, posługując się jednym harmonogramem.

Najważniejszym celem łączenia kredytów jest jednak zmniejszenie wysokości miesięcznych rat. Jest to możliwe w przypadku hipotecznego kredytu konsolidacyjnego. Dzięki zabezpieczeniu w postaci mieszkania lub domu bank może bowiem udzielić kredytu ze znacznie niższym oprocentowaniem. Jednocześnie kredytobiorca może wydłużyć okres kredytowania nawet do 20-30 lat, co dodatkowo uszczupli miesięczne raty. Należy jednak pamiętać, że wraz z wydłużeniem okresu kredytowania rośnie suma odsetek, ponieważ dłużej wykorzystywany jest kapitał pożyczony od banku.

O ile może spaść rata? Przyjmijmy, że rodzina spłaca trzy kredyty: hipoteczny, samochodowy i gotówkowy. Oprocentowanie pierwszego wynosi 6,5 proc., a do spłaty pozostało jeszcze 100 tys. zł. Za autokredyt rodzina płaci 10 proc. w skali roku, a pożyczyła na ten cel 30 tys. zł. Zostaje jeszcze do spłaty 20 tys. zł kredytu gotówkowego, którego oprocentowanie wynosi 15 proc. Miesięczne raty tych kredytów wyniosłyby: 675 zł za kredyt hipoteczny, 637 zł za samochodowy i 693 zł za gotówkowy. Razem 2 005 zł.

Jeżeli rodzina skorzysta z kredytu konsolidacyjnego o wartości 150 tys. zł (tyle wynosi suma zobowiązań), którego oprocentowanie wynosi 7,5 proc. (jedna z najtańszych ofert na rynku), a okres spłaty 20 lat, miesięczna rata spadłaby do 1 208 zł. Oszczędność w tym przypadku to 800 zł. Niestety, wzrosłaby suma odsetek – z 115,7 tys. zł do 140 tys. zł. Cel zostaje jednak osiągnięty: niższa miesięczna rata.

 

Przed konsolidacją

 

Kwota kredytu

Oproc. nominalne

Okres kredytowania

Rata

Suma odsetek

Kredyt gotówkowy

20 tys. zł

15 proc.

3 lata

693 zł

4 959 zł

Kredyt samochodowy

30 tys. zł

10 proc.

5 lat

637 zł

8 245 zł

Kredyt hipoteczny

100 tys. zł

6,5 proc.

25 lat

675 zł

102 563 zł

Suma

150 tys. zł

8,3 proc.

18,1 lat

2 005 zł

115 767 zł

Po konsolidacji

 

Kwota kredytu

Oproc. nominalne

Okres kredytowania

Rata

Suma odsetek

Kredyt konsolidacyjny

150 tys. zł

7,5 proc.

20 lat

1 208 zł

140 014 zł

 

W przypadku kredytów konsolidujących tylko zobowiązania konsumpcyjne, nie da się osiągnąć takiego efektu. Z powodu braku zabezpieczenia hipotecznego oprocentowanie takich kredytów jest porównywalne ze stawkami standardowych pożyczek gotówkowych, a więc nie należy do najniższych. W tym przypadku wartością będzie przede wszystkim możliwość uporządkowania domowych finansów. Często też, przy okazji konsolidowania kredytów, banki proponują przyznanie dodatkowej kwoty na dowolny cel.

Maciej Bednarek
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam