Czym jest kredyt odnawialny?

2013-02-20 13:20:32

W ofertach banków można znaleźć wiele produktów przeznaczonych dla firm, w tym również takich, które umożliwiają finansowanie ich różnych potrzeb. Jednym z tego typu produktów jest kredyt odnawialny.

Działalność bieżąca przedsiębiorstwa może być finansowana na różne sposoby. Banki oferują szeroką gamę produktów, z których może skorzystać przedsiębiorca. Wśród nich bardzo często pojawiają się kredyty odnawialne, inaczej nazywane również rewolwingowymi. Są one formą kredytów obrotowych, czyli pozwalających na finansowanie aktualnych potrzeb firmy.

Kredyty odnawialne przyznawane są jako limit w rachunku bieżącym firmy, ustalony w indywidualnie określanej wysokości. Przedsiębiorca może korzystać z niego w dowolnej (ale nie przekraczającej danej granicy) kwocie, gdy tylko zachodzi taka konieczność. Odsetki naliczane są jedynie od faktycznie wykorzystanej sumy pożyczonych środków, nie od całości dostępnego limitu.

Każda wpłata nowych środków na rachunek, automatycznie zostaje przeznaczona na spłatę części zadłużenia. Tym samym, spłacona kwota „odnawia się”, czyli znów może zostać wykorzystana jako kredyt, a odsetki są od tego momentu naliczane tylko od pozostałej jeszcze do zwrotu sumy.

Oprocentowanie kredytów odnawialnych zwykle wynosi od 5 proc. do 10 proc. Taka forma finansowania bieżącej działalności zapewnia przedsiębiorcy dużą wygodę, wymaga jednak ostrożnego i racjonalnego z niej korzystania. Łatwo bowiem wpaść w pułapkę zadłużenia: przy regularnym korzystaniu z limitu i nieregularnych jego spłatach, zaciągane zobowiązania i narastające od nich odsetki coraz trudniej jest spłacić.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam