Czym banki kuszą nowych klientów - bonusy za otwarcie konta

2013-11-05 10:04:06

Obecnie nie jest trudno znaleźć darmowy rachunek osobisty, również funkcjonalności kont w poszczególnych bankach powtarzają się. Czym więc banki mogą się wyróżnić? Bonusowymi prezentami dla osób otwierających konto.

Panująca na rynku konkurencja wywiera na bankach presję ciągłego uatrakcyjniania swoich produktów. Co jednak może zachęcić klienta, który ma do dyspozycji mnóstwo darmowych kont lub całą gamę produktów o istotnych dla niego parametrach? Może prezent?

Obecnie materialne bonusy proponuje tylko kilka banków. BPH obiecuje zegarek wszystkim, którzy do końca bieżącego roku założą młodzieżowe Cool Konto z kartą płatniczą. Bank Zachodni WBK proponuje natomiast prezent w postaci kijków do Nordic Walking. Mogą je otrzymać osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały konta w tym banku, a teraz zdecydują się założyć Konto Aktywni 50+ z kartą płatniczą oraz w ciągu dwóch miesięcy zasilą rachunek kwotą minimum 500 zł.

Nieco droższe gadżety oferuje zakładającym konta Getin Online. Po spełnieniu postawionych przez bank warunków posiadacz nowo otwartego Konta Perfekcyjnego może wybrać jedną z proponowanych nagród: nawigację samochodową firmy GoClever NAVIO 405 PL, drukarkę Canon PIXMA MP230, odtwarzacz MP3 Vedia B3 2GB, aparat fotograficzny Fujifilm AX600 lub modem HUAWEI UltraStick E3331. Inną opcją jest bon o wartości 200 zł na zakupy w sklepie internetowym Merlin.pl.

Decydując się na Konto Prestiżowe w tym banku można natomiast liczyć na tablet IdeaTab LENOVO lub czytnik E-BOOK Amazon Kindle 5. W przypadku obu promocji trzeba jednak pamiętać, że rozwiązując umowę przed upływem odpowiednio 24 lub 30 miesięcy, bank obciąży klienta częściowymi kosztami otrzymanej nagrody. Ponadto warunkiem jej otrzymania w obu przypadkach jest zapewnienie wpływów na rachunek w kwocie co najmniej 1000 zł (jednorazowo) każdego miesiąca.

W mBanku dla pierwszych 5000 osób, które po 7 października br. założą eKonto dla Młodych dostępny będzie pakiet Office 365 w specjalnej cenie 99 zł. Raiffeisen Polbank ma natomiast w ofercie Konto Kibica, dostępne dla członków Fundacji Kibica, które oprócz bonusu od banku w postaci rocznego zwolnienia z opłaty kusi klientów obietnicą gadżetów od fundacji. Klienci sieci telefonicznej Plus, którzy wybiorą Konto Plus w INVEST Banku zostaną zaś przywitani 500 punktami w programie lojalnościowym 5 Plus.

Część banków postawiła za to nie na dodatki materialne, lecz na darmowy dostęp do różnego typu usług. Przykładowo Konto Muzyczne w Getin Online oferuje nowym klientom 12-miesięczny pakiet Premium+ w serwisie muzycznym Deezer, a eKonto dla Młodych w mBanku jest dostępne z rocznym abonamentem premium w Spotify. Dostęp do obiektów sportowych, w postaci zniżki na Multikarnet Active Premium OK System, to pomysł Getin Online oferowany wraz z założeniem Konta Fitness.

Oprócz dodatków materialnych powszechne wśród banków jest również oferowanie korzyści płynących z dostępu do atrakcyjnych produktów bankowych lub obniżenia kosztów korzystania z nich. Przykładowo decydując się na ePlan w BGŻ, Superkonto z IKO w PKO BP lub Konto 07 w BOŚ można liczyć na czasowe zwolnienie z części opłat związanych z korzystaniem z rachunku.

Inne formy gratyfikowania nowych klientów to np. dostęp do nieoprocentowanego limitu przez 12 miesięcy, możliwość skorzystania z promocji Codzienne Zakupy (Getin Bank, Konto UP), obniżona o 20% prowizja przy zaciąganiu kredytu gotówkowego (BZ WBK, Konto Wydajesz&Zarabiasz) czy specjalne oferty atrakcyjnych lokat (w Meritum Bank: Proste Konto pozwala na skorzystanie z Pierwszej Lokaty z oprocentowaniem 4%; w Getin Online: Konto z Lokatą daje szansę na otwarcie nawet dwóch trzymiesięcznych lokat z oprocentowaniem aż 7,25%).

Jako promocja dla osób zakładających rachunek zdarzają się również specjalne oferty Moneyback, czyli zwrotu części wydatków zapłaconych kartą do konta. Taki rodzaj zachęty dla klientów stosuje eKonto w mBanku (20 proc. zwrotu za pierwsze zakupy) i Konto Tanie Zakupy w Getin Online (10 proc. zwrotu przez pierwsze 12 miesięcy korzystania).

Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam