Czy wiesz, jaką kartę masz w portfelu?

2013-02-12 11:04:35

Karty płatnicze stały się nieodłącznym składnikiem naszego portfela. Praktycznie codziennie wykorzystujemy je do płacenia za zakupy czy do wypłat z bankomatów. Nie każdy jednak sobie zdaje sprawę, że w świecie finansów występuje wiele rodzajów kart płatniczych. Czy Ty wiesz jaki masz rodzaj karty?

Karty płatnicze można podzielić na wiele sposobów. My jednak w swoim porównaniu skupimy się na podziale opartym o sposób rozliczania transakcji dokonanych taką kartą. Z punktu widzenia klienta takie rozróżnienie wydaje się być bowiem najbardziej interesujące.

Za swoje

Najczęściej spotykanym rodzajem kart płatniczych są karty debetowe. Zwykle są one dołączane do rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych oferowanych przez banki. Można je wykorzystywać do płacenia za zakupy, do wypłat gotówki z bankomatów. Niektóre banki, jak Meritum Bank czy Alior Sync umożliwiają nawet swoim klientom płatności internetowe.

Klient dokonując operacji przy użyciu takiej karty wykorzystuje pieniądze zgromadzone na swoim koncie. Każda transakcja powoduje automatyczne zmniejszenie salda. Jeśli na rachunku nie ma środków, nie ma możliwości wykonania operacji.

Za pożyczone

W portfelu możemy również znaleźć karty kredytowe. W odróżnieniu od kart debetowych, transakcje wykonywane „kredytówkami” powodują zadłużanie klienta, a nie wykorzystanie środków zgromadzonych na jego koncie osobistym.

Oczywiście, dokonywanie płatności kartą kredytową jest ograniczone odpowiednim limitem. Jego wysokość jest uzależniona od indywidualnej decyzji klienta oraz posiadanej przez niego zdolności kredytowej.

Warto pamiętać, że karty kredytowe powinny być wykorzystywane do przeprowadzania operacji bezgotówkowych (płatności w sklepach). Dzięki temu klient ma możliwość skorzystania z tzw. okresu bezodsetkowego, czyli zaciągnięty przez niego kredyt nie będzie w tym czasie oprocentowany.

Z doładowania

Na rynku finansowym coraz bardziej widoczne są karty pre-paid (inaczej przedpłacone). W sposobie działania są bardzo podobne do telefonów na kartę - na początku należy doładować je odpowiednią kwotą, by potem móc wykonywać transakcje. Maksymalna kwota operacji jest ograniczona kwotą wcześniejszego doładowania.

Karty pre-paid mogą być wykorzystywane jako prezent dla kogoś nam bliskiego lub też jako elektroniczna portmonetka przeznaczona dla naszych pociech. Świetnie się sprawdzają się zwłaszcza w tym drugim przypadku. Ograniczenie kwotowe występujące na takiej karcie oraz możliwość sprawdzenia wydatków pozwala nam kontrolować ile i na co nasze dziecko wydało pieniędzy.

Rynek kart płatniczych bardzo szybko się rozwija. Coraz większa liczba osób przekonuje się właśnie do tej formy pieniądza. Trzeba jednak wiedzieć, że aby w pełni wykorzystać zalety tej czy innej karty należy najpierw dobrze poznać zasady jej działania. Tylko w ten sposób uda nam się uniknąć przykrych niespodzianek. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam