Czy warto korzystać z usług agenta nieruchomości?

2009-12-10 13:35:04

Agenci nieruchomości pobierają za swoje usługi słone pieniądze. Dzisiaj przeciętna prowizja od transakcji wyniesie 2% jej wartości + VAT. I to zarówno od kupującego jak i sprzedającego. Czy pośrednik jest wart swoich pieniędzy? Jak korzystać z jego usług, by koszt był uzasadniony?

Kim jest agent nieruchomości? To osoba zatrudniona przez licencjonowane biuro mająca za zadanie kojarzyć kupujących ze sprzedającymi, najemców z wynajmującymi. Jest przy tym przyjęte, że za przeprowadzaną transakcję pośrednik otrzymuje wyrażone w procentach od wartości umowy wynagrodzenie. Nie pobiera dodatkowych opłat, co ma swoje plusy ale i minusy.
 
Wynagrodzenie tylko za wynik
 
Przedmiotem umowy między Tobą i agentem jest usługa pośrednictwa w sprzedaży, czy też najmu mieszkania. Przy czym droga doprowadzenia do transakcji nie jest określona. Pośrednik może reklamować nieruchomość w serwisach ogłoszeniowych, ale nie musi. Może pomagać w przygotowaniu dokumentacji, ale nie musi. Może aktywnie szukać klientów, ale nie ma takiego obowiązku. Itd., itp.. Dlatego jeżeli podpiszesz umowę z jedną, nierzetelną agencją i zapomnisz o sprawie, możesz czekać na jej zamknięcie całe wieki.
 
Zaufany, albo wielu
 
Problemu nie załatwia podpisanie umowy na wyłączność z jedną agencją. Wprawdzie będzie miała ona większą motywację do zamknięcia transakcji, jednak pewności, że praca jest wykonywana właściwie nigdy nie masz. Dlatego wybierz albo zaufanego, skutecznego pośrednika albo podpisz jednocześnie kilka umów. Tym sposobem zwiększysz szanse na skuteczne zakończenie sprawy.
 
Nie lepiej bezpośrednio?
 
Oczywiście możesz podjąć się sprawy całkowicie samodzielnie. Zaoszczędzisz na prowizji, ale w zamian zaangażujesz swój czas. Nie obejdzie się bez opłacenia ogłoszeń w gazetach czy internecie i w efekcie odbierzesz dziesiątki (oby!) telefonów, przeprowadzisz kilka pokazów lokalu. Jest też kwestia Twojej skuteczności w roli sprzedawcy, umiejętności zachwalania walorów mieszkania i prowadzenia negocjacji. Jeżeli masz czas i sądzisz, że dasz radę, czemu nie…
 
Rynek nieruchomości wprawdzie wraca do lepszej formy, jednak mieszkania z pewnością nie sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Doświadczony i skuteczny agent może zdziałać cuda. Z kolei nowicjusz tylko zmarnuje Twój czas. Jak to zwykle z usługami…

Masz swoje zdanie o agentach nieruchomości? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

Comperia.pl                                                                                   

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam