Czy szybki kredyt to koniecznie drogi kredyt? Sprawdź z Comperią!

2009-12-17 14:23:23

Oprocentowanie kredytów uzależnione jest od wielu czynników określających zdolność kredytową oraz ryzyko niespłacenia zobowiązania przez kredytobiorcę. Przeważnie im szybciej potrzebujemy gotówki, tym więcej przyjdzie nam za nią zapłacić. Comperia.pl podpowiada jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją, aby za błyskawiczny kredyt zapłacić jak najmniej. Sprawdź czy szybki kredyt to zawsze drogi kredyt!

W sytuacji, gdy gotówki potrzebujemy „od ręki” mamy do wyboru co najmniej kilka źródeł, z których możemy sfinansować nagłe wydatki. Z jednej strony spotykamy się z ofertą bankowych kredytów gotówkowych, z drugiej natomiast możemy zwrócić się do takich instytucji finansowych jak Provident bądź skorzystać z usług portali specjalizujących się w pożyczkach społecznościowych.
Naturalnie im krótszy czas oczekiwania na niezbędne fundusze, tym wyższe oprocentowanie takiej pożyczki. W przypadku pożyczek pozabankowych rzeczywiste oprocentowanie takich środków może przekroczyć nawet 100 proc. w skali roku, korzystając zaś z tzw. social lending musimy liczyć się z ewentualnością, że nie znajdziemy na czas odpowiedniego kredytodawcy.
 
Czy można zabezpieczyć się przed szybkimi pożyczkami?
 
Jeżeli bierzemy pod uwagę ewentualność zaistnienia sytuacji, w której nagle będziemy potrzebować dodatkowych środków warto pamiętać, że przed taką opcją można się zabezpieczyć. Najpopularniejszymi formami uzyskania szybkiej gotówki z banku, która w większości przypadków jest znacznie niżej oprocentowana niż alternatywne usługi instytucji pozabankowych, są karty kredytowe oraz debety bądź kredyty odnawialne w koncie.
 
Oczywiście, aby wykupić w banku daną usługę potrzebujemy co najmniej kilka tygodni, które są niezbędne do dopełnienia wszelkich formalności. Niemniej jednak, jeżeli już raz zdecydujemy się np. na kredyt odnawialny w koncie, to w każdym momencie będziemy mogli uzyskać dodatkowe środki dosłownie od ręki. Koszty związane z wydaniem i użytkowaniem karty kredytowej bądź podwyższona opłata za prowadzenie konta może być zatem traktowana jako składka ubezpieczeniowa na wypadek nagłego wzrostu zapotrzebowania na gotówkę.
 
Dlaczego kredyty pozabankowe są droższe od bankowych?
 
Jak już wspominano, oprocentowanie pożyczek gotówkowych jest uzależnione od ryzyka niewypłacalności klienta. Wynika to z faktu, iż w przeciwieństwie do kredytów bądź pożyczek hipotecznych, instytucja finansowa nie posiada materialnego zabezpieczenia, z którego w krótkim czasie mogłaby pokryć niespłacony szybki kredyt. Ponadto, w przypadku kredytów pozabankowych finansujący nie zawsze ma możliwość dokładnego sprawdzenia wiarygodności kredytowej konsumenta – dotyczy to np. bardzo popularnych jeszcze parę miesięcy temu pożyczek na dowód w ciągu 5 minut.
 
Podsumowując, jeżeli przewidujemy, że w przyszłości możemy znaleźć się w sytuacji, w której szybki kredyt będzie nam niezbędny, to warto się przed taką ewentualnością zabezpieczyć. Jeżeli tego nie zrobimy to z pewnością za gotówkę od ręki przyjdzie nam zapłacić dużo więcej niż chociażby w przypadku standardowego kredytu gotówkowego.
 
Chcesz podyskutować o kredytach? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam