Czy opłaca się przenieść konto do innego banku?

2012-10-11 10:48:37

Wiele osób bardzo emocjonalnie podchodzi do otaczającego ich świata. Przywiązują się do posiadanego samochodu, miejsca pracy czy też do aktualnych znajomych. Podobny stosunek mają również do rachunków bankowych. Raz założone konto służy im przez wiele lat. Warto jednak pamiętać, że przy takim podejściu do usług finansowych narażamy się na straty. O jakich stratach mowa i jak ich można uniknąć?

Przeniesienie rachunku bankowego z jednej instytucji do drugiej jest aktualnie bardzo proste. Obowiązujące regulacje wymusiły bowiem na bankach wprowadzenie procedur, które sprawiają, że taka operacja odbywa się bez większego zaangażowania samego klienta. Wystarczy, że złoży on odpowiednie pełnomocnictwo w nowym banku, a instytucja ta sama wykona za niego całą operację. Przeniesieni zostaną zdefiniowani odbiorcy naszych przelewów, a także operacje finansowe, takie jak zlecenia stałe, czy polecenia zapłaty. Możemy nawet złożyć dyspozycję, żeby nowy bank zamknął nasz stary rachunek.

Oszczędności przede wszystkim

Najważniejszym powodem, dla którego możemy rozważać zmianę dotychczasowego banku na inny jest oszczędność. Obecnie większość banków oferuje klientom darmowe prowadzenie kont osobistych oraz nie pobiera opłaty za karty debetowe (konieczność spełnienia dodatkowych warunków w postaci stałego zasilania konta i dokonywania transakcji kartą określoną ilość razy lub na określoną kwotę).

Jeśli nasze konto jest założone na starych warunkach i wymienione wyżej usługi są płatne, zmiana rachunku staje się opłacalna.

Dla jednych ważne są produkty dodatkowe…

Kolejnym argumentem przemawiającym za przeniesieniem rachunku osobistego do innego banku może być bogatsza oferta produktowa w nowej instytucji.

Rozwój rynku finansowego spowodował, że w tej chwili bez trudu można znaleźć banki, które do tradycyjnego ROR’u dodają wysokooprocentowane konta oszczędnościowe, profesjonalne platformy służące do wymiany walut, czy też elastyczne produkty kredytowe. Dzięki dostępowi do większej ilości rozwiązań finansowych klient może efektywniej zarządzać swoimi pieniędzmi.

… a dla innych liczy się funkcjonalność

Następną sprawą, która jest nie bez znaczenia, są dodatkowe funkcjonalności. Pod tym określeniem kryje się chociażby intuicyjna platforma internetowa służąca do zdalnej obsługi rachunku, udostępnienie szybkich przelewów, czy też szeroko ostatnio promowana bankowość mobilna. Zadaniem wszystkich tych operacji jest jak najlepsze zaspokojenie potrzeb klienta i sprawienie, aby korzystanie z rachunku bankowego stało się nie tylko jeszcze łatwiejsze, ale także przyjemniejsze.

Pozostawanie klientem jednego banku przez kilka lat nie jest dobrym rozwiązaniem. Rynek finansowy nieustannie się zmienia i proponuje nowe rozwiązania. Klient, będąc przywiązany do jednej instytucji, traci. Traci na opłatach (konkurencja wymusza obniżkę cen), traci na nowinkach technicznych, traci na braku dostępu do nowych form oszczędzania.

Z tego powodu warto na bieżąco śledzić aktualną sytuację na rynku usług bankowych i efektywnie korzystać z nowych udogodnień. W ten sposób można zaoszczędzić realne pieniądze i mieć większą kontrolę nad swoimi finansami. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk