Czy banki zabiegają o nasze oszczędności? Raport Comperia.pl

2012-05-22 09:43:05

Obecna sytuacja na rynku lokat bankowych nie nastraja zbyt optymistycznie. Średnie oprocentowanie półrocznych lokat na 5 tys. zł w marcu wyniosło 4,24 proc. i, po lekkim wzroście w kwietniu do 4,29 proc., na początku maja spadło do 4,22 proc.

Było to spowodowane m.in. zakończeniem okresu promocyjnego lokat półrocznych w Alior Banku i Kredyt Banku, które znajdowały się w czołówce rankingów. Niestety, ich miejsce nie zostało zastąpione depozytami innych banków o równie atrakcyjnym oprocentowaniu (lokata Kredyt Banku oferowała 6,5 proc. w skali roku).

Obecnie najlepszą lokatę na 6 miesięcy proponuje FM Bank. Jej oprocentowanie wynosi 6,3 proc. w skali roku. Depozyt może założyć każdy, nie tylko klienci banku. Minimalna kwota inwestycji to 1000 zł. Lokatę można założyć w oddziale Banku lub telefonicznie (tylko w przypadku Klientów FM Banku), a także przez Internet za pomocą dedykowanego formularza.

Warto także przypomnieć, że jeszcze kilka miesięcy temu średnie oprocentowanie półrocznych lokat wynosiło 4,61 proc., a najlepsze depozyty przynosiły nawet 8 proc. w skali roku. Wiemy już, że obecna sytuacja jest znacznie gorsza, w porównaniu do tej sprzed kilku miesięcy. Ten fakt nie pomaga jednak osobom, które teraz rozglądają się za najlepszą możliwością ulokowania oszczędności.

W tym kontekście warto przypomnieć decyzję Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych. Już następnego dnia wzrosła trzymiesięczna stopa WIBOR, pokazująca koszt pieniądza na rynku międzybankowym.

Daje to nadzieję na to, że w okresie kilku tygodni lub miesięcy banki zdecydują się na podnieść oprocentowanie lokat bankowych. Dlatego też obecnie warto oszczędzać na lokatach kwartalnych lub półrocznych. Po tym okresie można liczyć na to, że kolejny depozyt będzie można założyć na lepszych warunkach.

Wzrost stóp WIBOR można także wykorzystać oszczędzając środki na lokatach opartych o tę właśnie stopę procentową. Dzięki podwyżce stóp procentowych takie lokaty przyniosą obecnie wyższy zysk.

Przykładem takiego depozytu jest Lokata WIBORna w Raiffeisen Banku. Jej oprocentowanie uzależnione jest od średniomiesięcznej stawki WIBOR, która obowiązywała w poprzednim miesiącu kalendarzowym. Średniomiesięczna stawka WIBOR podwyższana jest o 0,25% dla lokaty na 3 miesiące, o 0,45% dla lokaty na 6 miesięcy i 0,75% dla lokaty na 12 miesięcy. Oprocentowanie ulega zmianie w cyklach miesięcznych.

Na rynku wciąż obowiązuje reguła, że, aby uzyskać wyższe oprocentowanie lokaty, należy założyć w danej instytucji konto ponieważ najlepsze lokaty są przewidziane tylko dla nowych klientów banku. Należy również uważać na oferty kont oszczędnościowych, gdzie wysokie oprocentowanie poszczególnych promocji jest tylko okresowe.

Lokowanie pieniędzy na kontach ma również plusy - spełnienie warunków promocji pozwala uzyskać oprocentowanie rzędu 6,5 czy nawet 8 proc. w skali roku, co dorównuje a nawet przewyższa zysk z najlepszych lokat standardowych. Dodatkowo, z kont oszczędnościowych można w każdej chwili wycofać środki bez utraty odsetek. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Marcin Zienkiewicz

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam