Czego to bankowcy nie wymyślą, czyli o kartach zbliżeniowych

2009-12-25 14:09:54

Kiedyś załatwienie każdej finansowej sprawy wymagało stania w kolejce do bankowego okienka. Dzisiaj w większości przypadków jest to możliwe za pośrednictwem internetu. Kiedyś transakcje rozliczano tylko gotówką. Dzisiaj dominuje plastikowy pieniądz. Od niedawna, aby dokonać transakcji wystarczy już tylko go pokazać. Tak działają karty zbliżeniowe.

Karty zbliżeniowe działają na odległość. Wystarczy, że sprzedawca uruchomi terminal i wklepie należną kwotę. Ty zbliżysz czarodziejski plastik do czytnika i transakcja gotowa! To nie cud, to technika!

 
Zbliżeniowych kart coraz więcej
 
ING tylko w tym roku wyemitował już ponad 100 00 zbliżeniówek. To więcej niż pierwotnie zakładano. Ale to nie jedyny gracz na rynku. Zaczęło się jeszcze w 2007 roku, kiedy bank BZ WBK rozpoczął wydawanie kart, co zbiegło się z umożliwieniem korzystania z nich przez sieć McDonald’s. Grupa firm akceptujących tę formę płatności rosła szybko w siłę. Dołączył Ruch, CoffeeHeaven, Multikino, Żabka, itd. Bankowcy zauważyli wzrost zainteresowania tematem wśród klientów. Zbliżeniówki zaczął wydawać Aliorbank, mBank, Multibank, Polbank.
 
Czy to jest bezpieczne?
 
Bankowcy twierdzą, że płacenie kartą zbliżeniową jest tak samo bezpieczne jak płacenie standardowymi kartami. Przypadkowe zbliżenie do terminala damskiej torebki zawierającej kartę nie spowoduje wykonania transakcji. Urządzenie komunikujące się z kartą jest aktywowane przez sprzedawcę - wprowadza kwotę płatności i prosi o jej zaakceptowanie poprzez zbliżenie plastikowego pieniądza. Po wymianie danych pomiędzy terminalem, a kartą połączenie zostaje zakończone. Ewentualna próba kolejnego obciążenia klienta tą samą kwotą lub inną jest więc niemożliwa, gdyż takie działanie wymagałoby ponownego wprowadzenia kwoty i kolejnego kontaktu terminala z kartą.
 
Co może zbliżeniówka?
 
Zbliżeniówka oferuje wszystkie te funkcjonalności, które są wpisane w tradycyjne karty płatnicze. Z jej pomocą możesz więc dokonywać płatności również potwierdzanych kodem PIN lub złożeniem podpisu. Możesz sprawdzić saldo rachunku w bankomatach, wypłacać gotówkę w punktach handlowo-usługowych oznaczonych logo Cashback, wypłacać gotówkę z bankomatów, wpłacać gotówkę we wpłatomatach. Oprócz tego w niektórych bankach możesz nawet udekorować kartę swoim zdjęciem.
 
Gratulujemy bankierom nowych pomysłów i czekamy na kolejne wynalazki.
 
Masz swoją opinię na temat kart zbliżeniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam