Cross-selling sposobem na oszczędzanie

2014-06-05 15:05:00

Osoby zainteresowane kredytem hipotecznym poszukują różnych sposobów na obniżenie kosztów związanych z obsługą takiego zobowiązania. Jednym z ciekawszych rozwiązań na osiągniecie tego celu jest zakup dodatkowych produktów bankowych. Ze strony banku taka operacja nosi nazwę cross-sellu. Na czym dokładnie polega ta metoda?

Cross-sell, czyli tzw. sprzedaż krzyżowa, to zakup przez klienta dodatkowych produktów bankowych podczas zaciągania kredytu hipotecznego.

Najczęściej dostępne w cross-sellu są...

Najczęstszym przedmiotem „dosprzedaży” jest tradycyjne konto osobiste, które przyszły kredytobiorca decyduje się regularnie zasilać. W sumie takie rozwiązanie ma także pewne plusy dla klienta. Przenosząc swoje „finanse” do banku, w którym posiada hipotekę, może on na bieżąco śledzić stan swojego zadłużenia i jak dotychczas wykonywać codzienne operacje finansowe.

Produktem, często oferowanym klientom ubiegającym się o kredyt hipoteczny jest również karta kredytowa, z której należy aktywnie korzystać. Owa aktywność zazwyczaj oznacza konieczność dokonania przez klienta określonej ilości transakcji lub też płatności na pewną kwotę. Trzeba zaznaczyć, że korzystanie z karty kredytowej może przynieść klientowi oszczędności. Umiejętnie użytkowany „plastik” pozwala zaciągać nieoprocentowany kredyt (efekt okresu bezodsetkowego) oraz uzyskiwać zniżki w wybranych punktach handlowo-usługowych (programy rabatowe i lojalnościowe).

Kolejnym instrumentem „dołączanym” do kredytów hipotecznych są różnego typu ubezpieczenia. Mogą to być polisy chroniące zdrowie i życie kredytobiorcy, ale także tradycyjne ubezpieczenia mieszkania od nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Cechą wspólną tego rozwiązania jest to, że zazwyczaj opłacać je trzeba tylko przez pewien okres. Przyjęło się, że banki wymagają opłacania wybranych składek ubezpieczeniowych przez okres pięciu lat licząc od daty uruchomienia kredytu.

Innymi produktami, wymagającymi opłacania odpowiednich składek, powiązanymi z kredytami hipotecznymi są plany systematycznego oszczędzania. Instrumenty te pozwalają gromadzić oszczędności przez okres kilku, a nawet kilkudziesięciu lat. Zanim jednak zdecydujemy się skorzystać z tego rozwiązania, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, że składka powiązana z PSO, wraz z comiesięczną ratą kredytową będzie obciążała nasz budżet domowy.

Po co to wszystko?

Operacja cross-sellingu ma na celu spełnienie dwóch zadań. Po pierwsze klient zostaje maksymalnie „uproduktowiony”, co w znaczący sposób zwiększa jego przywiązanie do banku. Po drugie, dzięki dobraniu dodatkowych produktów osoba zainteresowana kredytem hipotecznym może liczyć na preferencyjne warunki jego udzielenia. Banki w zamian za zakup konta osobistego, czy karty kredytowej obniżają marże kredytowe, a także często odstępują od pobierania prowizji za udzielanie takich zobowiązań.

Podsumowując - sam proces cross-sellu nie jest niczym złym. Pozwala on uzyskać lepsze warunki zaciąganego kredytu. Ważne jest jednak, aby klient był świadomy, jaki produkt „dokupuje” i jakie koszty poniesie podczas jego używania. Tylko wtedy będzie on mógł obiektywnie ocenić opłacalność całej tej operacji.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam