Concierge, czyli „nie dbać o bilet”

2011-02-18 10:21:37

Concierge-mówi Ci to coś? Brzmi jakoś tak mądrze, górnolotnie, wykwintnie. Istotnie, jest to usługa raczej luksusowa, choć z drugiej strony... dostępna na wyciągnięcie ręki!

Sprawdź teraz najlepsze karty kredytowe!

Na czym polega concierge? To usługa, w ramach której bank W MIARĘ MOŻLIWOŚCI (to bardzo ważne!) zorganizuje/załatwi coś dla Ciebie, pomoże Ci w czymś, poinformuje Cię o praktycznych użytecznych sprawach. W praktyce – znajdzie opiekunkę, zorganizuje naprawę pralki, zarezerwuje miejsce w samolocie, hotelu, na stadionie, w filharmonii.

Ale UWAGA! Twój osobisty „asystent” tylko i wyłącznie załatwi naprawę Twojego samochodu, ale pojazdem nie zajmie się Twój zaprzyjaźniony mechanik , który zabrałby od Ciebie symboliczne wynagrodzenie za swoją pracę, ale taki, do którego zwróci się bank (najczęściej ten, z którym instytucja ma umowę). A to oznacza, że koszty mogą nie być małe. Liczy się fakt wykonania prośby/zachcianki użytkownika concierge, a nie jej cena.

Podkreśliliśmy, że konsultant pomoże w ramach możliwości. Prosty przykład – zlecając przedstawicielowi bankowego concierge zakup biletów na mecz EURO 2012, nie możemy mieć pewności, że na trybunach faktycznie zasiądziemy, bo o przydziale biletów zadecyduje losowanie. No chyba że zdecydujemy się na zakup loży, ale to już zupełnie inna kwestia.

Jest concierge... i concierge

Są sprawy, których nie zapewni żaden asystent, ale... Cóż, concierge concierge'owi nierówny. Choć w każdej instytucji znajdziemy takie usługi jak rezerwacja biletu czy stolika w restauracji, to gama możliwości różnych instytucji jest bardzo zróżnicowana. Głównie zależna od grubości portfela klienta, o czym świadczy poniższe zestawienie. W osobliwych wyzwaniach specjalizuje się Noble Concierge. To nie departament Noble Banku (zazwyczaj conciergem zajmują się bowiem komórki banków lub ubezpieczycieli), a osobna spółka „od zadań specjalnych”. To on znajdzie choćby czołg z czasów II wojny światowej!

PRZYKŁADOWE OPŁATY ZA USŁUGI CONCIERGE

 

Cena/rok

Concierge w Noble Bank (Noble Concierge)

6 tys. zł

Osobisty Asystent” w Alior Bank

Bezpłatny (w ramach Konta Osobistego – 0 zł za prowadzenie, 5 zł miesięcznie za kartę); tylko dla klientów, dla których Alior Bank jest „głównym bankiem”

Platynowe karty kredytowe w BZ WBK

Roczna opłata za kartę – 500 zł, znoszona przy spełnieniu odpowiednich warunków

Concierge w Koncie Kapitalnym BPH

W cenie pakietu – 9,90 zł miesięcznie

Platynowa karta kredytowa w ING Banku Śląskim

650 zł – roczna opłata za kartę

Millennium Visa Platinum w Banku Millennium

Roczna opłata za kartę – 500 zł, znoszona przy spełnieniu odpowiednich warunków

PKO MasterCard Platinum

600 zł rocznie za kartę

Concierge w kartach kredytowych Deutsche Banku

Gold – 200 zł rocznie / karta (od II roku użytkowania)

Platinum – 800 zł rocznie / karta (od II roku użytkowania)

Concierge w karcie kredytowej Citibank Platinum

Platinum – 300 zł rocznie / karta (od II roku użytkowania)Raczej na bogato

Concierge proponowany jest przede wszystkim w ramach bankowości prywatnej (a więc obsługi najzamożniejszych klientów) albo klientom użytkującym najbardziej prestiżowe produkty bankowe, np. platynowe karty kredytowe. Alior Bank z pomocą asystentów skierowaną dla wszystkich posiadaczy Konta Osobistego, jest zatem raczej rodzynkiem. Z drugiej strony nie można porównywać spektrum usług tej instytucji np. z Noble Concierge...

Przedstawiliśmy tutaj w telegraficznym skrócie poziom cen usług concierge dla klientów indywidualnych w niektórych bankach. Na pomoc asystentów mogą liczyć jednak także klienci firmowi niektórych banków.

Concierge to głównie „zabawa” dla klientów private bankingu. Ale... iluż posiadaczy „zwykłego” Osobistego Konta w Alior Banku albo co bardziej prestiżowej karty kredytowej jeszcze nigdy nie skorzystało ze swojego osobistego asystenta, którego usługi notabene co miesiąc opłacają! A wystarczy jeden telefon, abyś mógł/mogła oszczędzić sobie chwilę czasu i zlecić przedstawicielowi banku np. zwrot butów albo oddanie spodni do krawca... Sprawdź lepiej swoje konto albo kartę kredytową (szczególnie jeśli jesteś „uzbrojony” w platynę) – a nuż nie wykorzystujesz w pełni potencjału produktu!

Jeśli chcesz po prostu spróbować jak to działa, „czym to się je”, chcesz mieć w zanadrzu taką „deskę ratunku”, wybierz concierge z kontem osobistym, choćby w Alior Banku, Banku BPH albo BNP Paribas Fortis (choć bardziej mamy tu do czynienia z pakietem assistance). Jeśli zaś faktycznie czas to dla ciebie pieniądz, a Twoje potrzeby wykraczają poza kanony, spróbuj z Noble.

Mikołaj Fidziński

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam