Comperia podpowiada czy możesz wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami

2009-10-23 08:44:30

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego razem z rodzicami jest jak najbardziej możliwe. Jeśli masz zbyt niską zdolność kredytową może to być pomysł na jej zwiększenie. Skutki jednak są dwuznaczne – z jednej strony bank chętniej pożyczy nam swoje pieniądze, zaś z drugiej strony będziemy musieli spełnić dodatkowe warunki. Dzisiaj Comperia zdradza szczegóły.

Popraw swoją zdolność kredytową!
 
W jakim celu właściwie rozważać możliwość wspólnego kredytu z rodzicami? Odpowiedź jest prosta – jest to łatwy sposób na zwiększenie swojej zdolności kredytowej (w tym wypadku łącznej zdolności kredytowej).
Przy jej ustalaniu bank weźmie pod uwagę źródła dochodów wszystkich osób ubiegających się o kredyt i automatycznie będzie skłonny pożyczyć większą kwotę. Zatem, jeśli Twoje możliwości finansowe ograniczają Twój dostęp do kredytu, przystąp do niego wraz z rodzicami. Pamiętaj równocześnie, że rodzice będą nie mniej niż Ty odpowiedzialni za jego spłatę.
 
Wiek najstarszego kredytobiorcy ma znaczenie
 
Na przeszkodzie może stanąć jednak ograniczenie wiekowe stosowane przez prawie wszystkie banki na polskim rynku. Mianowicie chodzi o maksymalny wiek najstarszego kredytobiorcy w momencie spłaty ostatniej raty kredytowej, czyli innymi słowy maksymalną sumę wieku tego kredytobiorcy i długości okresu spłaty kredytu. W większości banków granica ta wynosi 70-75 lat, jedynie Alior Bank i DomBank podchodzą do tej kwestii bardziej liberalnie i ustaliły limit na poziomie 80 lat.
 
Sprawdź gdzie otrzymasz najlepsze kredyty hipoteczne!
 
Najbardziej restrykcyjny jest Deutsche Bank z limitem wynoszącym 65 lat, który może wzrosnąć do 70 lat w przypadku klientów posiadających dochody min. 6 tys. zł/mies. lub 4 tys. zł/mies. i pracujących dodatkowo w branży usługowej, w spółce kapitałowej czy prowadzących własną działalność. Tylko cztery banki (Bank Pocztowy, BGŻ, BZ WBK i PKO BP) nie stosują omawianego ograniczenia, lecz przy zaawansowanym wieku kredytobiorcy mogą żądać dodatkowego zabezpieczenia w formie poręczenia lub ubezpieczenia na życie.
 
Maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie spłaty kredytu hipotecznego:
 
Bank
Maksymalny wiek w momencie spłaty
Alior Bank
80 lat
DomBank
Allianz Bank
75 lat
BPH
DnB Nord
Fortis Bank
mBank
Millennium Bank
MultiBank
BOŚ
70 lat
GE Money Bank
Kredyt Bank
Lukas Bank
Nordea Bank
Pekao SA
Polbank EFG
Raiffeisen Bank
Deutsche Bank
65 lat*

* limit wzrasta do 70 lat, jeśli klient spełnia określone warunki

 

Co to oznacza w praktyce?
 
Załóżmy, że chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny na 30 lat, zaś z uwagi na słabą zdolność kredytową decydujemy się zaangażować rodziców np. w wieku 45 i 50 lat. Jeśli wspomniane ograniczenie stosowane przez bank wynosi 70 lat, wówczas maksymalny okres kredytowania na jaki możemy liczyć to 20 lat (70-50=20). Krótszy okres spłaty będzie automatycznie wiązał się z podwyższoną wartością comiesięcznej raty.
 
Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kredytach hipotecznych!

Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam