Co zrobić z długiem na karcie kredytowej? Radzi Comperia.pl

2009-12-03 15:20:59

Karta kredytowa ma to do siebie, że bardzo łatwo wyjmuje się ją z portfela. Kiedy dopuszczasz się tego „grzechu” zbyt często, saldo zadłużenia może przekroczyć Twoje możliwości. Bank poprosi o uiszczenie rachunku. Czy są sposoby na zaradzenie tej niewygodnej sytuacji?

Karta kredytowa to bankowy wynalazek mający służyć obsłudze różnego rodzaju płatności. Efekt działań posiadacza plastikowego kartonika jest widoczny na generowanym co miesiąc saldzie zadłużenia. A to niestety trzeba regularnie spłacać, bo funkcjonalny wynalazek zacznie się przekształcać w generator stresu.

 
Jak działa karta?
 
Zadłużenie na karcie jest naliczane najczęściej w okresach miesięcznych. Transakcje dokonywane w tym czasie zostają dopisywane do salda. Masz najczęściej prawie miesiąc na uregulowanie rachunku. Jeżeli nie zrobisz tego w całości, bank naliczy odsetki. Te w przypadku kart kredytowych są dużo wyższe niż w hipotekach, a nawet kredytach gotówkowych. Dlatego Twój portfel dotkliwie odczuje brak spłat całego kartowego zadłużenia.
 
Sprawdź ile zyskujesz wykorzystując (odpowiedzialnie) karty kredytowe!
 
Zamienię saldo na pożyczkę
 
Co bardziej proaktywny bank widzi bolączki swoich klientów i proponuje zamianę długu na karcie na kredyt gotówkowy. Jest on najczęściej niżej oprocentowany, a więc opłacalny. Dlaczego bank wyciąga pomocną rękę? Nie licz na to, że robi to charytatywnie. To pewna forma inwestycji. Spadnie zadłużenie na karcie, więc będziesz mógł znowu się zadłużyć. A pozostajesz wciąż klientem tego samego kredytodawcy. Tak czy owak, warto skorzystać.
 
Z kartą uważaj
 
Karta kredytowa to w gruncie rzeczy pozytywny wynalazek. Umożliwia płacenie nawet tym, którzy pieniędzy nie posiadają. Jednak nieumiejętne korzystanie z tego magicznego plastiku może być źródłem finansowych tarapatów. Bo narosłego kredytu nikt nie anuluje. Co najwyższej pozwoli na zmniejszenie jego kosztów. Dlatego rozsądek jest jak najbardziej wskazany, również w przedświątecznej gorączce zakupów.
 
Chcesz podyskutować o kartach kredytowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kartach kredytowych!
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam