Co zrobić jak zginie karta?

2010-01-13 09:47:21

Utrata plastikowego pieniądza rodzi dwa rodzaje problemów. Po pierwsze chodzi o utrudniony dostęp do własnych pieniędzy, po drugie o ryzyko ich utraty w wyniku nieuprawnionego użycia karty. Co zatem zrobić w tej trudnej sytuacji?

Wydawanie różnego rodzaju kart do rachunków bankowych to standard. Pozwalają na płacenie w sklepach, w internecie, ich posiadanie daje możliwość korzystania za bankomatów. Utrata karty wiąże ręce klientowi banku. Jednak w pierwszej kolejności naraża go na finansowe straty.

Po pierwsze zadbaj o bezpieczeństwo

Nieuprawniony użytkownik karty może dopuścić się wielu niepożądanych przez Ciebie wykroczeń. W efekcie konto bankowe zostanie uszczuplone o wartość transakcji, które wcale nie były Twoim udziałem. Zatem w pierwszej kolejności po stwierdzeniu zagubienia plastikowego pieniądza poinformuj o tym fakcie bank. To jedyna droga na zablokowanie możliwości korzystania z Twoich pieniędzy osobom trzecim.

Gdy jednak ktoś Cię okradł

Z reguły w ramach usługi karty płatniczej bank oferuje dodatkowe ubezpieczenia. Wśród nich znajdziesz polisę na wypadek nieuprawnionego użycia karty. Sprawdź, czy w Twoim przypadku usługa jest aktywna. Jeżeli tak, to po przedstawieniu potwierdzenia zgłoszenia utraty karty na policji możesz zwrócić się do banku o refundację nieautoryzowanych przez Ciebie transakcji.

Poproś bank o nową kartę

Kiedy już zablokujesz dostęp do starej karty, warto postarać się o nową. Z reguły wymaga to złożenia stosownego wniosku w banku i niestety często kosztuje. Bez plastiku jednak się nie obejdzie, więc tym razem wyjścia nie ma.

Pierwszy i ostatni raz?

Warto wyciągnąć wnioski z tej nieprzyjemnej lekcji, by nie powtórzyć błędów w przyszłości. Po pierwsze należy najzwyczajniej w świecie rozważnie korzystać z dobrodziejstw nowoczesnej bankowości. Karta kredytowa czy płatnicza jest prawie jak pieniądz. Zadbaj o to, by potencjalny złodziej nie zwietrzył okazji w Twoim nierozważnym zeń korzystaniu.

Bezwzględnie nie trzymaj w jednym miejscu kart i z związanych z nimi kodów dostępu. Nieuprawniony posiadacz plastikowego pieniądza będzie miał dużo trudniejsze zadania dokonywania zakupów na Twój rachunek, jeżeli nie będzie wyposażony w numery PIN.

Płacąc w restauracjach, czy w jakichkolwiek innych miejscach nie rozstawaj się ze swoimi kartami. Niech transakcja będzie rozliczana w Twojej obecności, tak by nie dać nikomu możliwości zeskanowania wrażliwych informacji. Umożliwią w przyszłości kradzież pieniędzy z należących do Ciebie rachunków.

Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam