Co zrobić, gdy bankomat nie zwrócił mi karty?

2012-07-04 10:29:34

Wypłacasz pieniądze z bankomatu i … karta została w środku. Dlaczego tak się stało? Co zrobić w takiej sytuacji? Czy muszę wyrobić nową kartę? Analitycy Comperia.pl podpowiadają, jak rozwiązać ten problem.

Dlaczego bankomaty zatrzymują karty?

Jest wiele powodów zatrzymania karty w bankomacie. Najczęstszą przyczyną jest kilkakrotne wprowadzenie błędnego numeru PIN. W takiej sytuacji bankomat automatycznie zatrzymuje kartę, by zachować bezpieczeństwo naszych pieniędzy.

Urządzenie na pewno zatrzyma też kartę, która została zastrzeżona. Kiedy następuje zastrzeżenie karty? Możemy dokonać tego sami po jej zgubieniu bądź, gdy zostanie skradziona. Wnioskować o unieważnienie może również bank na przykład, gdy nie spłacamy debetu.

Bankomat zatrzyma również kartę płatniczą, jeśli w trakcie wypłacania gotówki nie odbierzemy karty z urządzenia w odpowiednim czasie. Często powodem zatrzymania karty jest także awaria bankomatu lub czytnika.

Co zrobić, gdy karta zostanie w bankomacie?

Jeśli bankomat zatrzymał niezastrzeżoną kartę możemy ją odzyskać w oddziale banku obsługującym dany bankomat. Adres i numer telefonu są najczęściej umieszczane na urządzeniu lub w jego pobliżu. Odzyskanie karty wymaga okazania dokumentu tożsamości i wypełnienia formularza, w którym będziemy pytani o dokładną godzinę zatrzymania karty.

Po odbiór zatrzymanej przez bankomat karty powinniśmy zgłosić się jak najszybciej. W wielu bankach procedury zakładają niszczenie kart już w kilkanaście dni po zdarzeniu. Jeśli tak się zdarzy, musimy wystąpić o wydanie nowego plastiku.

Jeśli natomiast kartę zatrzymał bankomat innego banku, nie możemy jej odzyskać. Jest to zgodne z ustaleniami między bankami i wymogami organizacji międzynarodowych, których znaki akceptacji umieszczone są na karcie. Wówczas należy jak najszybciej zastrzec kartę i w swoim oddziale banku zgłosić chęć uzyskania nowej.
Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam