Co nowego w kontach oszczędnościowych?

2014-02-18 14:52:00

Niskie stopy procentowe nie zachęcają do oszczędzania. Analitycy przewidują, że do połowy 2014 roku nic w tej kwestii się nie zmieni, dlatego wiele osób stara się przeczekać ten okres i lokuje pieniądze na kontach oszczędnościowych. Comperia.pl sprawdziła, czy dla takich klientów banki przygotowały specjalne oferty.

Dla nowych klientów

Wiele banków, chcąc zyskać klientów, proponuje im wysokie oprocentowanie kont oszczędnościowych. W ten sposób nowych klientów premiują m.in. Alior Bank i ING Bank Śląski.

Alior Bank ustalił oprocentowanie konta oszczędnościowego na poziomie 3,25 proc. Promocja dotyczy rachunków otwartych przez nowych klientów i obowiązuje przez 3 miesiące. Z kolei ING Bank Śląski przez 4 miesiące proponuje nowym klientom 3 proc. zyski w ramach promocji „Bonus na start”.

Na nowe środki

Coraz częściej banki nagradzają klientów za lokowanie na koncie oszczędnościowym nowych środków. Przykładami są m.in. Konto oszczędnościowe w BGŻOptima, Konto Oszczędnościowe w Banku Millennium, czy Konto Więcej Oszczędnościowe w BNP Paribas.

Bank Millennium kusi oprocentowaniem na poziomie 3,10 proc., którym objęte są wszystkie nowe środki wpłacone na konto podczas trwania promocji. Po tym czasie obowiązywać będzie standardowe oprocentowanie zgodne z tabelą opłat i prowizji. Z promocji mogą korzystać wszyscy klienci banku, którzy zasilą konto nowymi środkami do 1 marca 2014 roku.

Z kolei BGŻOptima proponuje klientom 3,2 proc. zysk, ale warto zwrócić uwagę, że promocyjne oprocentowanie obowiązuje tylko do kwoty 40 000 zł. Środki powyżej tej kwoty przyniosą odsetki na poziomie 2,8 proc., chyba, że klient posiada ponad 100 tys. zł oszczędności – wtedy zysk będzie wynosił 3 proc. Promocja obowiązuje do 17 marca.

Najwyższe oprocentowanie, na najmniejszą kwotę oferuje BNP Paribas. Konto Więcej Oszczędnościowe zapewnia odsetki na poziomie 3,5 proc., jednak tylko do kwoty 15 tys. zł i tylko przez 3 miesiące. Powyżej tej kwoty oprocentowanie ulokowanych środków wynosi 2,25 proc. Klient może otworzyć w sumie trzy takie konta i maksymalnie ulokować na nich 45 tys. zł.

Tylko dla klientów banku

Są też konta oszczędnościowe, które przynoszą korzyści pod warunkiem, ze korzysta z nich klient banku, czyli osoba, która w tej instytucji prowadzi swój ROR. Taką promocję wprowadził Deutsche Bank oferując db Konto Oszczędnościowe 24h w pakiecie z Kontem dbNET. Środki tam zgromadzone (do kwoty 10 tys. zł) objęte są oprocentowaniem w wysokości 3 proc., ale skorzystać mogą jedynie osoby, które otworzyły Konto Osobiste dbNET po 1 grudnia 2011 r.

Trochę większe zyski (3,03 proc. w skali roku) czekają klientów banku Citi Handlowy, którzy oszczędzają na koncie Konto SuperOszczędnościowe. Niestety, bank ma względem nich swoje oczekiwania. Przede wszystkim, na konto osobiste klienta musi wpływać jego wynagrodzenie (min. 2 tys. zł) lub musi wykonać transakcje bezgotówkowe na kwotę 500 zł. Jeśli tak się nie stanie, zostanie pobrana miesięczna opłata za prowadzenie konta oszczędnościowego w wysokości 30 zł. To jednak nie są jedyne obostrzenia – bank nie oprocentowanie nie nalicza odsetek w miesiącach, w których klient wypłaci środki z konta.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam