Co można wziąć w leasing?

2011-02-15 16:51:14

Pojęcie leasingu w pierwszej kolejności kojarzy się z pojazdami i maszynami dla firm. Na tym jednak nie kończy się gama przedmiotów, które można wziąć w leasing?

Leasing to udostępnienie osobie prywatnej lub przedsiębiorstwu określonych środków trwałych. Ogólnie rzecz ujmując, w leasing można wziąć niemal wszystko, o ile tylko znajdzie się instytucja, która usługę w stosunku do danego przedmiotu udostępni.

Leasingodawcy zazwyczaj specjalizują się w danych segmencie rynku. Najczęściej spotykane są firmy użyczające w ramach leasingu pojazdy o rozmaitych gabarytach (auta osobowe, ciężarowe, autobusy, naczepy). Ale są przedsiębiorstwa sprofilowane na udostępnianie maszyn (dźwigi, koparki, wózki widłowe), specjalistycznych urządzeń (obrabiarki) czy wyposażenia biur/gabinetów/aptek, inne nastawione są na sprzęt rolniczy, jeszcze inne pomogą, gdy potrzebny będzie sprzęt medyczny albo komputerowy. W leasing można wziąć nieruchomości, w tym grunty, a jeśli komuś stabilny grunt pod nogami nie odpowiada - łodzie i inny sprzęt wodny. Samolot albo wagon w leasing? Także się da.

Oczywiście jest to zależne od poszczególnych firm leasingowych, ale nie powinno być problemu z udostępnianiem przez nie zarówno sprzętu nowego, jak i używanego. Niewątpliwie jednak firmy leasingowe „wolą” rzeczy nowe, i w ich przypadku są skłonne zaproponować atrakcyjniejsze warunki. Wszystko to choćby ze względu na łatwiejszy zbyt w przypadku windykacji.

Nie jest powiedziane wcale, że leasing to usługa tylko dla firm. Równie dobrze może z niej korzystać osoba prywatna, choć takie rozwiązanie trochę traci sens, jako że jedną z podstawowych zalet leasingu jest tarcza podatkowa, i możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu raty leasingowej oraz opłat początkowych i końcowych.

Reasumując zatem - potencjalne przedmioty leasingu to niemal nieskończony zbiór. Pojazdy czy maszyny budowlane to najpopularniejsze rzeczy, które są użyczane leasingobiorcom, ale nie można zapominać o znacznie bardziej „egzotycznych” dla laików przedmiotach jak chociażby komory wędzarniczo-parzelnicze czy suwnice natorowe 2-dźwigarowe...

Czytaj dalej >> Leasing nieruchomości <<

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl