Co banki oferują kobietom?

2014-03-07 11:00:00

Mimo że z raportu Portret Finansowy Polki 2013 przygotowanego przez Deutsche Bank PBC wynika, że to zazwyczaj kobiety rządzą domowymi budżetami i samodzielnie podejmują większość codziennych decyzji finansowych, banki wydają się nie dostrzegać potencjału tkwiącego w przedstawicielkach płci pięknej. Produktów skierowanych właśnie do kobiet jest jak na lekarstwo. Comperia.pl sprawdziła, kto przeciwstawia się tym trendom?

Liczby, liczby, liczby…

W tym samym raporcie możemy przeczytać, że w grupie kobiet dysponujących dochodem, posiadanie konta w banku deklaruje prawie 93 proc. respondentek . Niewiele ponad połowa (51,9 proc.) dysponuje kartą kredytową, kolejne 36,3 proc. deponuje pieniądze na lokacie, a nieco ponad 1/3 ma wykupione ubezpieczenie. Prawie 19 proc. kobiet zaciągnęło kredyt gotówkowy, a 7,4 proc. kredyt hipoteczny. Korzystanie z usług biura maklerskiego deklaruje 4,4 proc. respondentek. Tylko 3 proc. Polek z przebadanej grupy nie korzysta z żadnych produktów bankowych.

Może nie na obcasach, ale też praktyczne

Nieco więc dziwi, że banki nie mają w swojej ofercie całych pakietów produktów skierowanych specjalnie do kobiet. Co więcej, niedawno zniknęło również z rynku jedyne konto stworzone z myślą o płci pięknej - Konto Na Obcasach w BZ WBK.

Na szczęście są produkty uniwersalne, które, odpowiednio użytkowane, spełnią oczekiwania kobiet. Przykładami są Dobre Konto w Banku Millennium i eKonto w mBanku. Klientki pierwszego banku mają możliwość uczestniczenia w rozbudowanym programie rabatowym "Inspiracje" z atrakcyjnymi zniżkami w 2000 punktach usługowych w kraju. Opłata za prowadzenie rachunku nie jest wysoka, wynosi 7 zł, a jeśli zostaną zapewnione wpływy powyżej 1000 zł, konto nie będzie nic kosztowało.

Na rabaty mogą również liczyć klienci mBanku płacący kartą do eKonta. Lista sklepów, w których obowiązują, jest długa - zaczynając od Apartu, na kolekcji Zienia kończąc. Zniżki mogą sięgnąć nawet 55 proc.

Karta to nie wszystko

Obecnie jedynymi produktem bankowym wyprofilowanym na potrzeby kobiet są karty kredytowe. Przykładem jest karta Millennium Visa Impresja. Jej użytkownicy (czy raczej użytkowniczki) mogą liczyć na zwrot 5 proc. wydatków poczynionych kartą (do 760 zł rocznie) u partnerów Banku Millennium. A partnerzy są naprawdę atrakcyjni - należą do nich w szczególności butiki (Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho), sklepy obuwnicze (Venezia, Deichmann), jubilerskie (Apart) i supermarkety (Carrefour, Piotr i Paweł).

Moneyback nie wyklucza korzystania także z programu „Inspiracje”, zapewniającego zniżki w niemal 2 tys. punktach usługowo-handlowych w całej Polsce.

Bank gwarantuje też posiadaczkom karty ubezpieczenia (dodatkowo płatne, m.in. od kradzieży, trudności w spłacie zadłużenia), rozłożenie zadłużenia na raty, usługi concierge, home assistance, medical assistance, car assistance oraz infolinie: samochodową, baby assistance oraz medyczną.

Koszt użytkowania karty to 75 zł rocznie, choć istnieje możliwość obniżenia jej do 40 zł lub nawet 0 zł, przy wykonaniu w ciągu roku transakcji kartą na kolejno min. 8 i 12 tys. zł.

Kartę dla kobiet przygotował również Citi Handlowy. Karta Citibank-Elle gwarantuje zniżki wponad 4,7 tys. punktach w całej Polsce. To np. sklepy z biżuterią, galanterią skórzaną, hotele, restauracje, butiki, salony fryzjerskie, kliniki, akademie tańca, a nawet… pralnie. Użytkowanie tej karty kosztuje 8 zł miesięcznie. Dodatkowo wykupić można ubezpieczenia, m.in. podróżne i spłaty zadłużenia w razie niezdolności ubezpieczonego do pracy.

Lokata specjalna dla Pań?

Kobiety nie lubią ryzyka, gdy w grę wchodzą ich pieniądze. Lokując oszczędności najchętniej wybierają produkty obarczone najmniejszym zagrożeniem straty, nawet kosztem uzyskania niższego zysku. Taką odpowiedź wybrała zdecydowana większość (62 proc.) kobiet badanych przez Deutsche Bank PBC.

Wybór lokat jest duży i nie powinno się w tej kwestii ograniczać się jedynie do swojego banku. Różnica w oprocentowaniu między najlepszym a najgorszym depozytem jest tak znacząca, że warto poznać oferty innych instytucji. Przykładowo, najlepsza lokata na 5 tys. zł zakładana na 3 miesiące jest oprocentowana na poziomie 4,5 proc., gdy tymczasem najgorsza przynosi jedynie 0,3 proc. w skali roku.

TOP3 Lokat na 5 tys. złotych, okres oszczędzania 3 m-ce

Bank

Nazwa oferty

Odsetki po podatku

Oprocentowanie

Idea Bank

Lokata na Dobry Początek

45,56 zł

4,50%

BGŻOptima

Lokata bezkarna

40,50 zł

4,00%

Meritum Bank

Pierwsza lokata

40,50 zł

4,00%

TOP3 najgorszych Lokat na 5 tys. złotych, okres oszczędzania 3 m-ce

Bank

Nazwa oferty

Odsetki po podatku

Oprocentowanie

PKO BP

Lokaty terminowe na rachunkach oszczędnościowych - oproc. stałe

3,04 zł

0,30%

Bank BGŻ

Lokaty klasyczne w PLN

6,58 zł

0,65%

Bank Zachodni WBK

Lokata - stałe oprocentowanie

10,13 zł

1,00%

Deutsche Bank PBC

Lokata - stałe oprocentowanie

10,13 zł

1,00%

Bank Pekao SA

Lokata - stałe oprocentowanie

10,13 zł

1,00%

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Nie tylko produkty

Bank Citi Handlowy wychodzi z założenia, że troska o kobiety to nie tylko specjalnie dedykowane produkty. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, Citi w Polsce przygotowało całotygodniowy program działań promujących zarówno rozwój osobisty, jak i profilaktykę zdrowotną kobiet.

Uczestniczki warsztatów CitiWomen będą mogły pogłębić zasady zdrowego stylu życia i wziąć udział w spotkaniach z kobietami, które osiągnęły sukces i z powodzeniem łączą to z rolą matek.

Autor: Marta Ośko
Comperia.pl

Marta Ośko