Chcesz pomagać? Używaj karty!

2013-09-27 10:34:32

Karty kredytowe są w ofercie prawie każdego z banków. Wiele z nich oprócz podstawowych funkcji produktu proponuje różnego typu „wabiki” na klientów: rabaty, punkty w programach lojalnościowych, dodatkowe usługi dostępne wraz z kartą… Są jednak i takie banki, które używanie karty nagradzają wspieraniem w imieniu klienta organizacji charytatywnej.

Oferta kart kredytowych jest w Polsce bardzo bogata. Klienci mogą wybierać nie tylko spośród zwykłych, srebrnych, złotych czy platynowych kart (czyli de facto pośród różnych wersji podstawowych parametrów karty), ale również wśród dodatkowych cech karty, nie związanych bezpośrednio z jej podstawowym przeznaczeniem.

Banki prześcigają się w wymyślaniu kolejnych „atrakcji” mających przyciągnąć klienta. Jednak tylko kilka z nich postawiło na dobroczynność – wybierając daną kartę wspiera się finansowo konkretną organizację działającą charytatywnie.

Fundacja Na Ratunek Dzieciom

Bank BPH, podobnie jak Pekao SA, proponuje kartę MasterCard Na Ratunek Dzieciom. Część wpływów z każdej transakcji bezgotówkowej wykonanej jedną z tych kart, dany bank przekazuje na konto Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Klienci przyłączają się więc do akcji, nie ponosząc przy tym dodatkowych kosztów.

Fundacja działa przy Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Zebrane środki wspierają Akademicki Zespół Opieki Paliatywnej, którego celem jest opieka nad dziećmi w najpoważniejszym stadium choroby nowotworowej.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Dwie inne karty Banku Pekao SA: Pekao\Orkiestra i złota Pekao\Orkiestra wspierają natomiast Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Każda operacja taką kartą oznacza przekazanie na konto Fundacji 1 zł od posiadacza karty i 1 zł od banku. Dodatkowo bank zobowiązuje się do przekazania WOŚP połowy rocznego wpływu tytułem opłaty za użytkowanie karty.

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma na celu pomoc w ratowaniu życia osób chorych, szczególnie dzieci w całej Polsce. Działania tej organizacji skupiają się również na promocji zdrowia i profilaktyce. Cele te są realizowane poprzez zakup sprzętu medycznego dla szpitali oraz ogólnopolskie programy medyczne i edukacyjne.

Fundacja Spełnionych Marzeń

Kolejna karta charytatywna to Raiffeisen Polbank Dzieciom. Zebrane dzięki niej środki trafiają do Fundacji Spełnionych Marzeń. Bank daje użytkownikom karty dwie opcje pomocy. Pierwsza z nich nie wymaga od klienta dodatkowych kosztów – pod koniec miesiąca bank przekazuje Fundacji 1 zł za każde 150 zł wydane za pomocą karty. Drugi sposób to zdeklarowanie w banku chęci pomocy – co miesiąc z rachunku klienta przekazana zostanie darowizna w wysokości 2, 5 lub 10 zł (do wyboru).

Fundacja Spełnionych Marzeń działa na rzecz dzieci dotkniętych chorobą nowotworową. Ma ona pod swoją opieką małych pacjentów z pięciu specjalistycznych ośrodków w Polsce, zapewnia również pomoc psychologiczną i socjalną rodzinom swoich podopiecznych.

WWF

Bank Millennium ma natomiast wśród swoich produktów kartę WWF MasterCard. Używając jej klienci przyczyniają się do aktywnej ochrony środowiska naturalnego. Bank przekazuje organizacji połowę rocznej opłaty za korzystanie z karty, a dodatkowo część każdej transakcji bezgotówkowej dokonanej kartą.

WWF to jedna z największych na świecie organizacji zajmujących się ochroną środowiska. Jej głównym celem jest przeciwdziałanie dalszej degradacji przyrody oraz kształtowanie przyszłości w której ludzie będą żyli w harmonii ze środowiskiem.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska