Chargeback - płatności kartą chronią przed bankructwem firm?

2012-08-10 12:36:29

Upadające biura podróży czy linie lotnicze to obecnie problem wielu polskich klientów. Pieniądze za bilet lotniczy czy wycieczkę przeważnie kupuje się z dużym wyprzedzeniem, a realizacja usługi następuje później. Jak uchronić się przed bankructwem firmy? Szansą na odzyskanie pieniędzy jest chargeback.

Czym jest chargeback?

Chargeback, to w dosłownym tłumaczeniu obciążenie zwrotne, a więc zwrot środków od firmy, która nie wywiązała się z realizacji usługi czy na przykład przesłania zamówionego towaru. Takie obciążenie może także zostać dokonane, jeśli usługa nie została zrealizowana zgodnie z umową.

Jak wygląda cała procedura płatności i chargeback? Na początku klient za określoną usługę czy produkt musi zapłacić kartą płatniczą. Nie ma znaczenia czy będzie to karta kredytowa, debetowa czy choćby prepaid.

Następnie przedsiębiorstwo powinno zrealizować określona usługę. Może to być przelot samolotem czy organizacja wycieczki do Egiptu. W momencie, w którym klient dowiaduje się, że dane biuro podróży czy linie lotnicze zbankrutowały, może udać się do banku, który wydał mu kartę płatniczą z logiem VISA lub MasterCard i zgłosić pisemną reklamację, że usługa nie zostanie wykonana z powodu bankructwa danego przedsiębiorstwa.

Warto załączyć wyczerpujący dowód płatności kartą za usługę oraz brak jej wykonania lub wykonanie niezgodne z umową. Dowodem płatności może być wyciąg z karty. W przypadku niewykonania usługi (na przykład odwołanie lotu) warto załączyć bilet lotniczy i dokument z lotniska potwierdzający, że lot się nie odbył.

Zanim jednak klient zdecyduje się na złożenie pisemnej reklamacji, powinien spróbować skontaktować się z przedsiębiorstwem w celu zwrotu pieniędzy. Jeśli otrzyma odpowiedź odmowną lub nie będzie mógł się skontaktować, wtedy powinien udać się do banku z pisemną reklamacją i zapoczątkować procedurę chargeback.

Kiedy dostaniesz a kiedy nie dostaniesz zwrotu pieniędzy?

Na tym kończy się działanie klienta. Teraz pozostaje czekać na dalsze czynności podejmowane przez bank, które mają na celu odzyskanie środków klienta poprzez obciążenie zwrotne, czyli obciążenie rachunku przedsiębiorstwa taką kwotą, jaką wpłacił klient.

Jeśli ta operacja się powiedzie, klient z powrotem otrzyma środki na rachunek osobisty (przy płatności kartą debetową) lub rachunek karty kredytowej (przy płatności kartą kredytową). Banki nie pobierają opłat za złożenie i realizację reklamacji. Niestety, nie ma określonego terminu, w którym usługa chargeback zostanie zrealizowana. Zależy to od sytuacji przedsiębiorstwa i sprawności procesu reklamacji.

Klient nie powinien liczyć na zwrot środków, jeśli to z jego winy usługa nie została wykonana zgodnie z umową. Na przykład, klient wykupił bilet na samolot, ale spóźnił się na lotnisko i samolot odleciał zgodnie z rozkładem lotów. W tej sytuacji zwrot środków nie ma uzasadnienia.

Podsumowując, płatność kartą jest bezpieczniejszym rozwiązaniem niż płatność gotówką ze względu na usługę chargeback. Daje to możliwość szybkiego odzyskania środków w przypadku na przykład bankructwa biura podróży, choć tego nie gwarantuje. Jedno jest pewne - klienci korzystający z usługi chargeback mają większe szanse na odzyskanie wpłaconych środków. Marcin Zienkiewicz
Comperia.pl

Marcin Zienkiewicz

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam