Cash back - rozwiązanie na brak bankomatu w okolicy

2013-06-26 12:36:38

O ile w większych miastach znalezienie bankomatu nie stanowi dużego wyzwania, to w mniejszych miejscowościach poszukiwania jakiejkolwiek maszyny (nie mówiąc już o bezprowizyjnej) mogą potrwać naprawdę długo i być źródłem sporej irytacji. Rozwiązaniem może okazać się usługa cash back, czyli możliwość wypłaty do 200 zł z kasy sklepu.

Cash back to możliwość wypłaty z kasy sklepu, niczym z bankomatu, kwoty do 200 zł. Po prostu, przy okazji zapłaty za zakupy kartą należy poinformować sprzedającego, że dodatkowo chce się wypłacić pewną kwotę środków.

Co ważne i warte powtórzenia - nie można tak po prostu wejść do sklepu i poprosić o wypłatę, najpierw trzeba coś kupić płacąc kartą. Choćby gumę do żucia (chyba, że sklep reguluje minimalną kwotę zakupu). Transakcję cash back potwierdza się kodem PIN. Na wydruku kwoty zakupów i wypłaconej gotówki zostaną podane osobno.

Cash back nie jest jednak usługą możliwą we wszystkich sklepach czy innych punktach (restauracje, bary, stacje paliw itp.). Znakiem rozpoznawczym miejsca, w którym dostępna jest ta opcja, jest logotyp Visa Cash Back lub MasterCard Cash Back. Niemniej sieć punktów stale rośnie i już dziś wynosi kilkadziesiąt tysięcy. Co więcej, VISA na swojej stronie internetowej zamieszcza mapę placówek, więc osoba wyposażona w urządzenie mobilne wcale nie musi szukać sklepu umożliwiającego cash back po omacku.

Cash back może się zatem okazać bardzo przydatną usługą. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach lub na peryferiach miast, gdzie bankomatów zdecydowanie nie znajdzie się na każdym rogu. A już w szczególności gdy nasza karta nie umożliwia darmowych wypłat z każdego bankomatu w Polsce. W końcu skorzystanie z obcego bankomatu może kosztować ok. 5 zł. Cash back jest dużo tańszy, a z kartami większości banków wręcz darmowy. Z drugiej strony, cash back jest dostępny dla użytkowników kart wydanych przez niektóre banki.

Jak wynika z danych zebranych przez Comperia.pl, liczba banków, których klienci mogą skorzystać z cash back, zbliża się do 20. Stale rośnie - jak dowiedziała się Comperia.pl, niebawem tę funkcjonalność otrzymają m.in. także karty Banku BPS i banków zrzeszonych w Grupie BPS.

Większość banków nie pobiera prowizji za ten sposób poboru gotówki. W pozostałych opłata nie przekracza 1 zł. Zestawienie banków i ich ceny cash back można znaleźć TUTAJ.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam