Cash back - kasa sklepowa Twoim bankomatem

2012-05-30 11:35:42

Ekspedientka w sklepie czy na stacji benzynowej wydaje Ci pieniądze. Nie resztę z zakupów, ale 100 czy 200 zł. Coś tu nie gra - pieniądze powinny przecież iść w drugą stronę, i trafiać do sklepowej kasy, zamiast z niej wypływać. A jednak wielu Polaków, choć pewnie nawet o tym nie wie, ma możliwość skorzystania z kasy w sklepie niejako jak z bankomatu, i wypłacić z niej środki. O co chodzi? O usługę cash back.

Potrzebujesz gotówki, ale nigdzie w pobliżu nie widzisz bankomatu, z którego mógłbyś/mogłabyś wypłacić ją za darmo? Wtedy ratunkiem może okazać się usługa cash back.

Na czym polega cash back? Jest to wypłata środków (do 200 zł) ze swojego konta osobistego z kasy sklepu, supermarketu, stacji benzynowej czy innego punktu usługowo-handlowego. Podczas płatności kartą do konta (obojętne na jaką kwotę, czy 15 zł czy 300 zł) należy poinformować sprzedawcę, że chciałoby się dodatkowo wypłacić pewną sumę w gotówce.

Transakcję tradycyjnie potwierdza się kodem PIN. Na rachunku cena zakupów oraz kwota wypłaty w ramach cash back będą wykazane oddzielnie, więc łatwo można wszystko zweryfikować.

Uwaga! Nie z kasy każdego sklepu można wypłacić gotówkę, ale tylko takiego, które umożliwia usługę cash back. Jest ich w Polsce kilkadziesiąt tysięcy. Jak rozpoznać taki punkt? Przy wejściu do sklepu, albo w innym widocznym miejscu, powinna widnieć naklejka informująca o takiej usłudze. Jest prosta to rozpoznania, bo składa się z loga organizacji płatniczej (VISA, MasterCard) oraz napisu „Cash Back”.

Ewentualnie zawsze można dopytać się też sprzedawcy, czy istnieje możliwość wypłaty środków z kasy banku. Warto być jednak wyrozumiałym, bo cash back jest dość nową i jeszcze nieznaną usługą, i personel sklepu, szczególnie ten mniej doświadczony, może nie być z nią zaznajomiony. Szczegółowe mapy i wykazy sklepów akceptujących cash back dostępne są także na stronach internetowych banków i organizacji płatniczych.

Ponadto, nie każdy bank wydaje karty debetowe umożliwiające wypłaty z kas sklepowych. 17 ogólnopolskich banków udostępnia tę usługę. Ale jeśli już to robi, to cash back możliwy jest ze wszystkimi rachunkami osobistymi i wszystkimi kartami debetowymi (wyjątek to Zbliżak z oferty ING Banku Śląskiego, czy karta zbliżeniowa w formie naklejki).

Zazwyczaj wypłata środków z kasy sklepowej jest bezpłatna. Tylko z kartą wydaną przez Volkswagen Bank, INVEST-Bank i Bank BGŻ z konta pobrana zostanie 50-groszowa opłata, zaś z kartami do niektórych kont PKO BP opłata wyniesie 1 zł. Bank Millennium i Bank Pekao S.A. opłat nie pobierają do końca 2012 roku.

Usługa cash back jest możliwa tylko podczas płatności kartą za zakupy – trzeba więc zawsze coś kupić, nie można wejść do sklepu i tylko poprosić o wypłatę gotówki. Jak już wspomniano, jednorazowo w ramach cash back wypłacić można 200 zł, i suma ta jest niezależna od kwoty, na jaką zrobiono zakupy. Limit 200 zł nie oznacza jednak, że w innym sklepie nie można ponownie w danym dniu wypłacić 200 zł. Oczywiście można tak zrobić, byle tylko zmieścić się w limicie wypłat gotówki ustanowionym dla karty.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński