BZ WBK: decyzja kredytowa w 15 minut

2008-03-18 00:00:00

Bank deklaruje wydanie wiążącej decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego w 15 minut. Propozycja ciekawa, ale spóźniona.

Decyzja wydawana będzie na piśmie, z podpisem uprawnionego pracownika. Jest to decyzja wstępna, ale wiążąca. Bank wymaga jedynie wniosku o kredyt i oświadczenia o dochodach. Decyzja ważna jest przez 30 dni od daty wystawienia i gwarantuje klientowi uzyskanie kredytu w BZWBK.
Mogą ją otrzymać zarówno klienci Banku Zachodniego WBK, jak i osoby, które wcześniej nie korzystały z usług banku. Decyzje wydawane są do wszystkich rodzajów kredytów mieszkaniowych i pożyczek hipotecznych: na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym, zakup działki czy kredytu refinansowego.
Warunkiem udzielenia kredytu jest dostarczenie, przed podpisaniem umowy kredytowej, dokumentów potwierdzających dane przekazane przy sporządzaniu decyzji. Chodzi więc o historię konta, formularze PIT za miniony rok czy zaświadczenie o dochodach.

     

Spóźniony pomysł
Pomysł wydawania decyzji kredytowej w 15 minut wydaje się ciekawy, a z drugiej strony zaskakujący. Bank Zachodni WBK uchodzi bowiem za instytucję, która dość konserwatywnie podchodzi do oceny ryzyka. Wydaje się, że w rzeczywistości z takiej opcji będą mogli skorzystać kredytobiorcy, którzy mają czystą historię kredytową, a dochody uzyskują w nieskomplikowany sposób. Tak będzie np. z osobami pracującymi na podstawie umowy o pracę, ale czy wnioskodawca prowadzący działalność gospodarczą lub uzyskujący dochód z tytułu umowy o dzieło ma na to szansę?
Pomysł BZ WBK jest niewątpliwie spóźniony o co najmniej rok. Jego ideą jest m.in. pomoc osobom, które szukając nieruchomości trafią na okazję. Szybkie otrzymanie decyzji kredytowej daje w takiej sytuacji komfort przy podpisywaniu umowy przedwstępnej. Jednak obecnie rynek nieruchomości nieco się uspokoił i nabywcy mają więcej czasu na poszukiwanie mieszkań czy domów. Decyzja kredytowa w kwadrans nie jest dzisiaj niezbędna.    

Uproszczenie procedur
Należy się jednak spodziewać, że - śladem BZ WBK - banki w coraz większym stopniu będą starały się konkurować również na polu szybkości udzielania kredytów hipotecznych, zwłaszcza refinansowych. Już dzisiaj ubiegając się o taki kredyt Millennium czy banki z grupy BRE (mBank, MultiBank) akceptują oświadczenie o dochodach od osób prowadzących działalność gospodarczą, co znacznie upraszcza proces udzielania kredytu. W Polbanku warunkiem akceptacji oświadczenia jest posiadanie czystej historii w Biurze Informacji Kredytowej oraz co najmniej roczna historia spłacania starego kredytu.

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl