BIK nadaje gwiazdki! Ile przydzielił Tobie?

2009-12-14 10:05:35

Wielu słyszało o instytucji BIK, jednak nie wiele osób wie, że biuro przyznaje każdemu kredytobiorcy gwiazdki. Maksymalnie można ich uzbierać pięć. W zamian za solidne spłacanie wszystkich posiadanych kredytów. Nierzetelni klienci dostaną tylko jedną. Jak to działa? Tłumaczy Comperia.pl

Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie BIK, zbiera dane o wszystkich kredytobiorcach. Banki raportują o rzetelności swoich klientów, w zamian mogą zweryfikować historię kredytową każdego wnioskującego o pożyczkę. Co to oznacza dla Ciebie?
 
Każde opóźnienie widać w BIK
 
Bank zanim podejmie decyzję o przyznaniu jakiejkolwiek formy kredytu sprawdzi aplikanta w bazie BIK. Tam czarno na białym widać, kiedy i z jakim bankiem rozpoczęła się współpraca: jaki był jej przebieg,
czy występowały zaległości w spłatach rat i jeżeli tak to jak długie? Nic się nie ukryje. A dopuszczający się niechlubnych występków będą musieli się słono tłumaczyć, aby dostać nowy kredyt.
 
Masz opóźnienia w spłacie kredytów? Sprawdź z doradcą swoje możliwości kredytowe!
 
BIK przyznaje punkty i wymienia na gwiazdki
 
Oprócz prowadzenia rejestru jakości współpracy klientów z bankami, BIK pokusił się o wdrożenie programu ubierającego całość w liczby. Im lepszy kredytobiorca, tym więcej gromadzi punktów. Minimum to 192, maksimum 631. Ale to nie koniec. Biuro wykroiło następujące przedziały skutkujące przyznawaniem gwiazdek:
 
Od 192 do 279 punktów - 1 gwiazdka;
Od 280 do 367 punktów - 2 gwiazdki;
Od 368 do 455 punktów - 3 gwiazdki;
Od 456 do 543 punktów - 4 gwiazdki;
Od 544 do 631 punktów - 5 gwiazdek;
 
Jesteś prymusem na piątkę? Sprawdź swój scoring
 
By sprawdzić swój status w ramach BIK możesz poprosić o raport dotyczący Twojej osoby. Zweryfikowanie samych danych osobowych jest raz na pół roku bezpłatne. Zdobycie szczegółowych informacji o kredytowych poczynaniach wiąże się już niestety z kosztami. Szczegółowe dane znajdziesz na stronie BIK-u. Ciekawskim polecamy!
 
 
Chcesz podyskutować o kredytach mieszkaniowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
 
Comperia.pl
 
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam