Bezpieczny kredyt, czyli co to jest ubezpieczenie kredytu i na co zwracać uwagę przy jego wyborze?

2013-08-12 14:40:15

Polacy od lat wykorzystują kredyty gotówkowe jako sposób na załatanie chwilowych dziur w budżecie. Prosta konstrukcja i stosunkowo duża dostępność tego typu produktów spowodowały, że cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób potrzebujących szybkiej gotówki. Warto więc przyjrzeć się z bliska sposobom ich zabezpieczania, czyli ubezpieczeniom.

Ubezpieczenia kredytów gotówkowych są niemal tak samo popularne, jak one same. W tej chwili praktycznie każdy bank działający w Polsce ma w swojej ofercie produkty ubezpieczeniowe, których głównym zadaniem jest ochrona kredytobiorcy przed nieprzewidywalnymi sytuacjami. Najczęściej ich oferowanie odbywa się na zasadzie cross-sellingu, czyli sprzedaży wiązanej z innymi produktami danej instytucji.

Przed skorzystaniem z danej oferty ubezpieczeniowej należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, czy objęcie ochroną ubezpieczeniową jest dobrowolne, czy przymusowe. Często instytucje finansowe stosują ubezpieczenia jako zabezpieczenie spłaty udzielanego zobowiązania. W takim przypadku, jeśli osoba zainteresowana nie chce przedstawiać poręczyciela, ubezpieczenie kredytu jest niestety obligatoryjne.

Kolejna sprawa dotycząca ubezpieczeń produktów kredytowych to ich cena. Jest to szczególne istotne, jeśli mamy do czynienia z ofertą dobrowolną, czyli taką jaką klient wykupuje na własne życzenie. Trzeba wiedzieć, że kwota ubezpieczenia jest doliczana do raty zaciągniętego kredytu. Im suma ta będzie większa, tym wyższe miesięczne obciążenie poniesie kredytobiorca.

Inna, ważna kwestia związana z ubezpieczeniami to oferowany zakres ochrony kredytobiorcy. Najczęściej przy kredytach gotówkowych można spotkać ubezpieczenia zdrowia lub życia zainteresowanego, a także chroniące go przed utratą pracy. Warto jednak bardzo dokładnie przyjrzeć się ogólnym warunkom ubezpieczeniowym takich produktów, ponieważ praktycznie w każdym przypadku występuje szereg wyłączeń, których dane ubezpieczenie nie obejmuje. Na przykład ubezpieczenie na wypadek utraty pracy nie obejmuje sytuacji, w której kredytobiorca rozwiązał umowę za porozumieniem stron. W przypadku ubezpieczenia zdrowia lub życia kredytobiorcy istotna jest informacja, co firma ubezpieczeniowa rozumie przez nieszczęśliwy wypadek czy też chorobę przewlekłą. Takich przykładów i wyłączeń jest naprawdę dużo. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy zapoznać się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczeniowymi) danego Towarzystwa. Dzięki temu kredytobiorca będzie w pełni świadomy przed czym chroni wybrane przez niego ubezpieczenie.

 

Oczywiście, ubezpieczenie kredytu gotówkowego wiąże się z kosztami, ponieważ kwota składki ubezpieczeniowej powiększa wysokość miesięcznej raty spłacanego zobowiązania. Warto jednak rozważyć opcję ubezpieczenia, gdyż, w zależności od wybranego wariantu, daje ono kredytobiorcy poczucie bezpieczeństwa. Poza tym, dzięki ubezpieczeniom, banki nie wymagają przedstawiania poręczycieli, co w znaczący sposób zwiększa dostępność zobowiązań gotówkowych. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam