Bezpieczne oraz korzystne płatności za wakacje

2013-07-31 10:01:47

Lato to czas wakacyjnego wypoczynku. Wiele osób decyduje się na zakup wymarzonej wycieczki w jednym z biur podróży. W jakiej formie najlepiej płacić za taką usługę?

Zakup wyjazdu w formie zorganizowanej wycieczki, szczególnie zagranicznej, to dosyć duży wydatek. Szczególnie, jeśli takie wakacje mają być spędzone w rodzinnym gronie – w kilka osób. Czy opłatę za urlop taki lepiej uiścić w gotówce czy też przelewem? A może kartą?

Gotówka…

Duża kwota, jaką trzeba zapłacić za wakacyjny wyjazd, może być kłopotliwa do wpłaty gotówką w siedzibie biura podróży. Nie każdy czuje się komfortowo ze świadomością, że ma przy sobie znaczną ilość pieniędzy. Ale wciąż wielu Polaków wybiera tę tradycyjną formę płatności, nie wiedząc o tym, że niekoniecznie jest ona w tym wypadku najlepsza.

…czy karta?

Transakcje przy użyciu kart płatniczych stają się coraz popularniejsze. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że, oprócz wygody, niosą one ze sobą inne wymierne korzyści.

Najważniejszą z nich jest usługa tzw. chargeback (obciążenie zwrotne). Oznacza ona, że w uzasadnionych przypadkach bank, który wystawił kartę, jest do zwrotu na konto jej właściciela wpłaconych pieniędzy. W kontekście płatności za wakacje taka możliwość znajdzie zastosowanie np. gdy dojdzie do upadku biura podróży lub nie wywiąże się ono z podjętych zobowiązań.

Procedura wymaga od klienta przedstawienia bankowi dowodu wpłaty, danych transakcji (np. kwota, numer karty itp.) oraz uzasadnienia składanej reklamacji. Niektóre instytucje wymagają również dowodów, że próbowano rozwiązać problem na własną rękę, ale się nie udało. Dalsze działania w procesie odzyskiwania prowadzi już sam bank (w imieniu klienta).

Możliwości takiego uproszczonego egzekwowania swoich praw nie mają osoby płacące za wakacje gotówką – negocjacje z drugą stroną kontraktu muszą oni prowadzić samodzielnie. Z tego powodu warto sprawdzić czy wybrane biuro umożliwia płatność kartą, choćby przez Internet.

Dodatkowe plusy

Płatności kartą, oprócz gwarancji odzyskania środków w przypadku niewywiązania się partnera z umowy, mają jeszcze jedną przewagę nad gotówką. Niektóre banki współpracują z biurami podróży lub innymi firmami, klienci korzystający z ich usług mogą więc liczyć na zniżki. Obejmują one nie tylko zakup wakacji, ale też biletów lotniczych czy morskich oraz noclegów.
Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam