Bezpieczne korzystanie z bankomatów - jak chronić swoje pieniądze?

2013-05-17 11:02:32

Korzystanie z bankomatów stało się powszechne – prawie każdy posiadacz rachunku osobistego ma kartę debetową, której używa do płatności w sklepach i wypłacania potrzebnej ilości gotówki z bankomatów. Co zrobić, aby w czasie tych czynności pieniądze były bezpieczne?

Mimo że rachunek bankowy wydaje się najbezpieczniejszym miejscem do przechowywania pieniędzy, to jednak każdy może paść ofiarą kradzieży korzystając z karty płatniczej, czy to w bankomacie, czy podczas dokonywania transakcji bezgotówkowych. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo.

Korzystając z bankomatów dobrze jest wybierać te z nich, które umieszczone są w publicznym, mocno uczęszczanym, a najlepiej monitorowanym miejscu. Przed dokonaniem transakcji warto też uważnie obejrzeć samo urządzenie – czy nie ma ono zamontowanych dziwnych elementów, czy nie ma śladów niepowołanego „majstrowania” przy nim? Jeśli wszystkie te warunki są spełnione, to i tak nie zaszkodzi dodatkowa przezorność, jaką jest zasłonienie dłonią klawiatury w czasie wpisywania numeru PIN.

Wszystkie te środki ostrożności służą ochronie przed skimmingiem. Pod tą nazwą kryje się coraz powszechniejsze przestępstwo, polegające na kopiowaniu informacji z chip-u lub paska magnetycznego karty, w czasie jej używania, aby móc następnie skorzystać z tych danych w celu kradzieży środków zgromadzonych na koncie.

Równie uważnie należy zachować się podczas płatności bezgotówkowych w sklepach, restauracjach czy innych punktach usługowych. Nie wolno spuszczać z oczu swojej karty – przeciągnięcie jej przez terminal płatniczy powinno zawsze odbywać się w obecności klienta. Po dokonaniu transakcji, zadaniem konsumenta jest natomiast porównanie kwoty na rachunku, z tą zamieszczoną na potwierdzeniu płatności.

Nie tylko w czasie wakacyjnych wyjazdów, ale codziennie trzeba też przestrzegać podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z karty płatniczej. Nie należy zapisywać numeru PIN na karcie ani też przechowywać razem z nią notatki z tym kodem – w razie kradzieży np. portfela środki przechowywane na koncie będą w dużym niebezpieczeństwie.

Warto natomiast mieć zanotowany aktualny numer na infolinię banku – wystawcy karty. Pomoże to możliwie najszybciej zgłosić fakt jej zgubienia czy kradzieży, a tym samym zastrzec kartę aby nie dopuścić do jej bezprawnego użycia.

Tych kilku zasad warto trzymać się zawsze, nie tylko w wakacje, a użytkowanie karty płatniczej nie będzie wiązało się z niepotrzebnym stresem.

Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl

Gabriela Drzymalska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam