Bezpieczne kieszonkowe, czyli jak działa karta pre-paid

2012-05-04 10:01:37

Zbliżają się wakacje, a więc okres samodzielnych wyjazdów naszych dzieci. Podczas takich wycieczek należy zadbać nie tylko o ich bezpieczeństwo, ale także o finanse. Jak zapewnić stały dostęp do gotówki, a jednocześnie nie narazić dzieci na kradzież? Doskonałym rozwiązaniem mogą być karty pre-paid.

Czym jest karta pre-paid?

Zasada działania kart pre-paid przypomina nieco telefon na kartę - można z niego korzystać po uprzednim naładowaniu konta. Podobnie jest z kartą Pre-Paid - aby móc z niej korzystać, najpierw trzeba ją zasilić. Żeby tego dokonać, wystarczy zwykły przelew lub wpłata gotówkowa na rachunek dedykowany do obsługi konkretnej karty.

Zalety

Zaletą kart pre-paid jest funkcjonalność i prosta obsługa. Działają tak samo jak wszystkie inne karty płatnicze, więc wystarczy, że dziecko nauczy się PINu i bez problemu będzie posługiwało się kartą.

Karta pre-paid doskonale sprawdza się w transakcjach bezgotówkowych, czyli podczas tradycyjnych płatności w sklepie. Przy wykonywaniu takich operacje klient nie ponosi żadnych opłat. Nieco inaczej wygląda sytuacja podczas wypłat pieniędzy z bankomatów. Bezpłatne są jedynie wypłaty z bankomatów własnego banku, natomiast w przypadku wypłat z urządzeń obcych, pobierana jest prowizja (około 5 złotych).

Największym plusem kart pre-paid jest bezpieczeństwo . Elektroniczna forma transakcji niesie ze sobą dużo mniejsze ryzyko niż tradycyjna forma gotówkowa. Pieniądze są mniej narażone na zgubienie lub kradzież, jest bardzo istotne zarówno dla dzieci przebywających na koloniach, jak i rodziców pozostających w domu.

Karta pre- paid daje również rodzicom możliwość kontrolowania wydatków pociechy w trakcie wakacji. Dzięki indywidualnie ustalanemu limitowi na karcie rodzice sami mogą dokładnie określić kwotę, jaką dziecko może wydać w czasie wyjazdu. Dodatkowo z kart tego typu możliwe jest wygenerowanie wyciągu transakcji, co w łatwy sposób pozwala kontrolować, na co wydała pieniądze nasza pociecha.

I wady

Karta pre-paid ma również minusy, a właściwie jeden minus. Aby z niej korzystać, potrzebny jest terminal, albo bankomat, a w mniejszych miejscowościach turystycznych mogą być z tym kłopoty. Wiele sklepów nie obsługuje płatności elektronicznych albo ustala kwotę minimalną, od której akceptuje transakcje.

Dlatego zanim wyposażymy dziecko w kartę zamiast w gotówkę, należy sprawdzić, czy faktycznie będzie mogło jej użyć. Może się bowiem zdarzyć, że w okolicy nie będzie bankomatu, a organizator wyjazdu nie przewiduje wycieczki do większego miasta.

Gdzie można wyrobić kartę pre - paid?

Karty pre-paid dla osób fizycznych nie są tak popularnym produktem jak karty kredytowe czy konta osobiste. Liczba banków oferująca tego typu instrumenty jest naprawdę niewielka. Aktualnie można je znaleźć w ING Banku śląskim, Banku Pekao, BNP Paribas oraz Banku Zachodnim WBK.

Koszt uzyskania karty jest stosunkowo niewielki - w zależności od instytucji osoba zainteresowana takim produktem musi się liczyć z kwotą od 15 do 25 złotych. Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam